Libido Ne Demek? Tdk'ya Göre Libido Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Libido Ne Demek? Tdk'ya Göre Libido Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Libido Ne Demek? Tdk'ya Göre Libido Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dilimize Latinceden geçmiş olan libido, hem cinsel istek hem de yaşam enerjisi olarak adlandırılır. Sigmund Freud'a göre, insana hayata bağlayan temel içgüdü, Eros'tur. Mitolojide Aşk Tanrısı olan Eros, psikanalizde libido kavramının özünü oluşturur. Bu nedenle birçok psikanaliz kuramında libido, yaşam enerjisi olarak tanımlanmıştır. Evrensel bir terim olan libido, tıbbın çeşitli alanlarında da kullanılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Libido Ne Demek?

Libido, bireyin tercihlerini, davranışlarını ve karşı cinsle olan ilişkilerini belirleyen cinsel istek demektir. İlk kez 19. yüzyılın sonlarında kullanılan bu kelime, bazı psikanalistler tarafından kadın ve erkekteki cinsel içgüdü ve hayat enerjisi olarak da tanımlanmıştır.

Libidonun düşük ya da yüksek olması erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen hormonuna bağlıdır. Post travmatik olaylar, kaygı bozuklukları ve düzenli aralıklarla kullanılan ilaçlar da libidonun düşmesine neden olabilir.

Karşı cinsle yakınlaşma ve afrodizyak etkisine sahip ola kokular ise libidonun yükselmesinde etkili olur.

TDK'ya Göre Libido Kelime Anlamı Nedir?

TDK'ya göre libido kelimesi anlamı, içgüdü ve hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan cinsel istek anlamına gelir.

Örnek Cümleler:

''Bir araştırmaya göre libidosu yüksek olan kişiler daha enerjik ve dışa dönük oluyormuş.''

Libido Kelimesi Nasıl Kullanılır?

Kelimenin sıfat hali ''libidosu yüksek'' ya da ''libidosu düşük'' şeklinde kullanılır. Günümüzde cinselliğe karşı olması gerekenden daha az ilgi duyan kişiler ''libidosu düşük'' olarak tanımlanır. Erkeklerin antropoz, kadınların ise menopoz döneminde libidolarının düştüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.