hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Lider Eş Anlamlısı Nedir? Lider Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Lider Eş Anlamlısı Nedir Lider Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir
  expand

  Türkiye'de lider kelimesine karşılık olarak kullanılabilecek birçok farklı sözcük öne çıkmaktadır. Böylece taşımış oldukları aynı anlamı ile beraber cümle içerisinde farklı amaçlara altında değerlendirilebilir. Üst düzey yönetimde görevli, özellikle bir partinin başkanı olan kişiler lider olarak bilinmektedir. Tabii birçok farklı örgüt üzerinden de yine önderlik eden kişiler lider olarak ifade edilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Lider Eş Anlamlısı Nedir? 

   Lider kelimesi için Türkçede eş anlamlı olarak kullanılabilecek birden fazla sözcük bulunuyor. Bu sözcüklerin her biri taşımış olduğu anlam ile beraber eş anlamlı olarak değişik amaçlara altında değerlendirilebilir.

   - Önder

   - Reis

   - Şef

   - Kösem

   Yukarıda verilen örnek kelimeler eş anlamlı olarak lider sözcüğünün karşılığı kullanım imkanı tanıyor. Ancak günlük yaşamda daha çok önder kelimesinin yaygın olduğunu söylemek mümkündür.

   Lider Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

   Lider kelimesi için eş anlamlı olarak birçok farklı karşı sözcük bulunmaktadır. Bu bağlamda başta Önder olmak üzere aynı zamanda reis, şef ve kösem gibi sözcükler bulunmaktadır. Bu sözcükler taşımış olduğu anlamları ile aynı biçimde öne çıkarken, değişik alanlarda değerlendirme imkanı tanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   TDK’ya Göre Lider Kelimesinin Eş Anlamları

   Türk Dil Kurumu açısından lider kelimesi için kullanılabilecek sözcük özellikle önder kelimesidir. Ancak alternatif olarak eş anlamlı şekilde reis, şef ile beraber kösem gibi kelimelerin de öne çıktığını ifade etmek mümkün.

   Lider Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

   Lider kelimesine karşılık özellikle Türk Dil Kurumu üzerinden önder sözcüğünün daha fazla kullanılmış olduğunu ifade etmek mümkün. Halk arasında daha yaygın bir şekilde kullanıldığı için cümle içerisinde aynı anlam üzerinden değerlendirilir.

   ‘’Onun bu gruba önderlik etmesini istiyorum.’’

   ‘’Bu grubun bir reisi var.’’

   ‘’Şef bugün bizi işe gelmeyin dedi.’’

   Bu şekilde yukarıdaki örneklerde olduğu gibi eş anlamlı sözcükler amaca uygun kullanılabilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow