Milli Savunma Üniversitesi başvuru ve sınav takvimi! MSÜ 2023 sınavı ne zaman?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru ve sınav takvimi! MSÜ 2023 sınavı ne zaman?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru ve sınav takvimi! MSÜ 2023 sınavı ne zaman?

ÖSYM 2023 Yılı Sınav Takvimini ÖSYM'nin internet adresinden erişime açıldı. Sınav takviminin yayınlanmasının ardından Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı detayları da araştırma konusu oldu. Peki, MSÜ 2023 ne zaman yapılacak? İşte Milli Savunma Üniversitesi başvuru ve sınav takvimi…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖSYM 2023 sınav takvimi sınava girecek tüm adayların gündeminde yer alıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı resmi internet sitesinde 2023 yılında yapılacak tüm sınavların listesi ve tarihi yayınlandı. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı için detaylar belli oldu.

MSÜ SINAV BAŞVURUSU NE ZAMAN?

ÖSYM'nin internet sitesinden açıklanan sınav takvimine göre, MSÜ başvuru işlemleri 13 Ocak - 7 Şubat 2023 tarihleri arasına alınacak.

2023 MSÜ GEÇ BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Geç başvuru günü ise 21 Şubat 2023 olarak belirlendi.

MSÜ SINAVI 2023 NE ZAMAN?

MSÜ sınavı 26 Mart 2023 tarihinde yapılacaktır.

MSÜ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MSÜ sonuçları ise 13 Nisan 2023'te açıklanacak.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ (MSÜ) SINAVI ŞARTLARI

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına girebilmek için sağlanması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

Sınava girecek adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Çifte vatandaşlığı olan adaylar da sınava başvurabilmektedir fakat Harp Okulları veya Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Harp Okullarına kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına ise yalnızca erkek öğrenci alımı yapılacaktır.

Sınava girecek adayların doğdukları gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 yaşında yani 1 Ocak 2002 ve sonrası doğumlu olma, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında yani 01 Ocak 2001 ve sonrası doğumlu olma zorunluluğu vardır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına alınacaktır. Bu nedenle kadın öğrencilerin, en fazla 20 yaşında olmaları gerekmektedir.

Sınava başvuracak olan adayların lise ve dengi okullardan 2021 ve 2022 yılında mezun olmuş olmak, öğrenciliği devam etmekte olan adayların da 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak şartı vardır.

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM 2023 tarihinde yapılacak Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına katılmış olma ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olma şartı vardır.

Milli Savunma Üniversitesi için sınava girecek adayların, üniversiteye girmek için belirlenen boy-kilo sınırlarını bilmesi gerekmektedir. Belirlenen boy-kilo şartlarını taşımayan adayların fiziki değerlendirme aşamasında adaylıkları sonlandırılacağı için sınava girmeden önce şartlar kontrol edilmelidir. Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm olarak belirlenmiş, Kadın Askeri Öğrenci adayları için ise asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber