hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Musavvir Ne Demek? El Musavvir Anlamı Nedir, Faziletleri Nelerdir?

  Musavvir Ne Demek El Musavvir Anlamı Nedir, Faziletleri Nelerdir
  expand

  Kuran'ı Kerim'de geçen ve toplam 99 tane olan isimlere Esmaül Hüsna denir. Sözlük anlamı en güzel adlar olan Esmaül Hüsna'da, Allah'ın isimleri yer alır. Bu isimlerden biri olan Musavvir, tasvir sözcüğünden türetilmiştir. Tasvir, şekil ve suret anlamına gelirken, Musavvir de suret veren ve biçimlendiren demektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Musavvir Ne Demek?

  Musavvir kelimesinin ilk anlamı tasvir eden ve şekillendiren. Osmanlı döneminde bu kelime ressam anlamında da kullanılmıştır.

  El Musavvir Anlamı Nedir?

  El Musavvir, aynı zamanda Allah'ın 99 isminden biridir. Musavvir, biçim veren anlamına gelir. Al-i İmran Suresinin 6. ayetinde de bu isim zikredilir. Bu ayette Allah'tan başka ilah olmadığı ve insanlara henüz anne rahmindeyken biçim verenin Allah olduğu yazar.

  El Musavvir, aynı zamanda en güzel biçimde suret veren ve yaratan anlamına gelir. Yeryüzündeki ve kainattaki her varlık, belli bir surete sahiptir. Bu da Allah'ın Cemal sıfatına tekabül eder.

  Bakara Suresinin 138. ayetinde ise ''Allah'tan daha güzel kim boya vurabilir?'' ifadesi yer alır. Burada geçen boya kelimesi, suret veren ve biçimlendiren anlamında kullanılmıştır.

  El Musavvir Faziletleri

  Akşam namazından sonra El Musavvir ismini 99 kere zikretmek, kişinin hem maddi hem de manevi açıdan rahatlamasını sağlar. Yatmadan önce bu El Musavvir ve El Halik ismini okuyanlar ise kalplerine girmiş olan vesveselerin tamamından kurtulur. El Musavvir esması, namazdan sonra tesbih çekerken de okunabilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow