hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ÖSYM'den başkasının yerine sınava girenlere suç duyurusu

  ÖSYMden başkasının yerine sınava girenlere suç duyurusu
  expand
  KAYNAKİHA

  ÖSYM'den başkasının yerine sınava giren 29 adaya ait 39 sınav sonucu iptal edildi, aday ile 'joker' diye tabir edilen ve başvuru yapan aday yerine sınava girenlere yönelik 62 suç duyurusunda bulunuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÖSYM, "joker" diye tabir edilen ve başvuru yapan aday yerine sınava girenleri tespit etmeye ve haklarında işlem yapmaya yönelik çalışmaları sürdürüyor.

  Youtube şakası sevgilisinin ölümüne neden olmuştu! Karar açıklandı

  Son altı ayda geçmiş sınavlarda, yerlerine joker aday giren 29 adaya ait 39 sınav sonucu iptal edildi ve aday ile jokerlere yönelik 62 suç duyurusunda bulunuldu. Jokerlerin ağırlıklı olarak yabancı dil sınavlarında rastlanıldığı ve bir jokerin farklı zamanlarda çok sayıda adayın sınavlarına girdiği tespit edildi.

  ÖSYM, geçmiş sınavlarda jokerlerin belirlenmesine yönelik incelemelere devam ediyor. ÖSYM Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 6114 Sayılı Kanun'a göre, sınavlarda yerine joker aday sokan adayların sınavları iptal ediliyor ve iki yıl süreyle ÖSYM tarafından yapılan hiçbir sınava ve yerleştirmeye aday olarak başvuramıyor. Suç duyurusu kapsamında hem aday hem de joker hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow