hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Satranç Kuralları Nelerdir? Satranç Oyunu Nasıl Oynanır, Hangi Taş Nasıl Gider?

  Satranç Kuralları Nelerdir Satranç Oyunu Nasıl Oynanır, Hangi Taş Nasıl Gider
  expand

  Satranç, M. S. 6. yüzyılda Leccac isimli bir gezgin tarafından bulundu. Önce İran ve çevresinde, sonra tüm dünya genelinde yayılan satranç, günümüzde, en popüler spor dallarından biri olarak kabul edilmektedir. Satranç sözcüğü Farsçada ''şetreng'' şeklinde yazılır. Bu oyunda yer alan şah padişahı, at süvarileri, piyonlar ise askerleri simgeler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Satranç Kuralları Nelerdir?

  1- Oyuna her zaman beyaz taşlar başlar.
  2- Her oyuncunun 16 taşı vardır. Bunlardan sekizi piyondur ve önde yer alır.
  3- İki taş aynı karede yer alamaz.
  4- Her oyuncu sıra ona geldiğinde hamle yapmak zorundadır.
  5- Satranç oyununda süre sınırlaması yoktur. Ancak 1962 yılından itibaren uluslararası satranç turnuvalarında oyunculara süre sınırlaması getirilmiştir.
  6- Oyundaki en değerli taş şahtır. Oyunda temel amaç rakip oyuncunun şahını ele geçirmektir. Şah, tehdit altındaysa rakip oyuncu ''Şah'' demek zorundadır. Şah hangi yöne giderse gitsin mat ediliyorsa oyuncu ''şah mat'' der ve oyun biter.

  Satranç Oyunu Nasıl Oynanır?

  Satranç oyununda her taşın kendine özgü hamleleri vardır. Vezir ve şah en güçlü taşlardır. Amaç şahı korumak ve rakip oyuncunun şahını mat etmektir. Bunun için oyuncular, rakibin bir sonraki hamlesini düşünerek hamle yapmak zorundadır.

  15 asırlık bir geçmişe sahip olan satrançta beyaz ve siyah renkli taşlar bulunur. Günümüzde satranç kurallarında birtakım değişikliklere gidilmiştir. Önceleri rakip oyuncuyu ''Şah'' diyerek uyarmak zorunlu iken, bugün böyle bir zorunluluk yoktur. Oyuncu şahının tehlikede olduğunu kendisi fark etmeli ve yapacağı hamlelerle onu korumalıdır.

  Satranç oyunu bir oyuncunun şahı alınana kadar devam eder. Satranca yeni getirilen kurallardan bir diğeri ise 50 hamle kuralıdır. Eğer 50 hamle boyunca şah alınmaz ise oyun berabere biter. Bu kuralın amacı satrancı kısır döngüden kurtarmaktır. Satrançta beraberliğe Pat adı verilir.

  Hangi Taş Nasıl Gider?

  1- Piyon:

  Piyonlar sadece başlangıç konumundayken 2 kare gidebilir. Bunun dışında sadece 1 hamle ileri ya da yan gidebilen bu taşlar her oyuncuda 8 tane bulunur.

  2- At:

  L şeklinde gider.

  3- Fil:

  Çapraz gider.

  4- Kale:

  Kale, sağa sola, ileri ve geri gidebilir.

  5- Vezir:

  Vezir, at haricinde tüm taşlar gibi gidebilir. Kale gibi düz, fil gibi çapraz giden vezir, satrançtaki en güçlü taştır.

  6- Şah

  Şah sağa, sola, ileri, geri ve çapraz gidebilir. Ancak başka taşların üstünden atlayamaz.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow