Son Dakika

Sorun Zıt Anlamlısı Nedir? Sorun Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

28.10.2021 - 15:55 Son Güncelleme:

Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ve en çok değerlendirilen sözcükler arasında sorun kelimesi gelmektedir. Aynı zamanda bu kelime eş anlamlı ve zıt anlamlı sözcükleri üzerinden de kullanılır. Özellikle Türkçeyi daha zengin hale getirmek ve alternatifli kullanmak için bu konuda birçok farklı sözcük öne çıkıyor. Amaca uygun olarak değerlendirmek için sorun kelimesine karşı da bir zıt anlamlı sözcük bulunmaktadır.

Sorun Zıt Anlamlısı Nedir? Sorun Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Sorun Zıt Anlamlısı Nedir?

Sorun kelimesi için kullanılabilecek olan zıt anlamlı sözcük ‘çözüm’ kelimesidir. Olumlu ya da olumsuz bir sonuca ulaştırılması gereken durum sorun olarak ifade edilmektedir. Bu sorunun ortadan kalkması için ele alınan fikir ve düşünce ise çözüm olarak öne çıkar. Yani sorun ve çözüm kelimeleri birbirine zıt olarak kullanım imkanı tanımaktadır.

Sorun Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Sorun kelimesi için öne çıkan zıt anlamlı sözcüğün çözüm olduğunu söylemek gerekir. Tam olarak taşıdığı anlam kapsamında zıt şekilde kullanım imkanı vermektedir. Böylece taşıdığı anlam ile beraber tek başına da cümle içerisinde amaca uygun farklı yerlerde değerlendirilebilir.

TDK’ya Göre Sorun Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Türk Dil Kurumu üzerinden öne çıktığı vakit sorun kelimesi için çözüm sözcüğünün zıt anlamlı olarak kullanmak mümkün. Özellikle TDK verileri kapsamında yapılan teyit ile beraber zıt anlamlı olarak değerlendirilebilir. İnternet üzerinden de en çok araştırılan ve zıt anlamlısı merak edilen kelimeler içerisinde gelmektedir.

Sorun Kelimesinin Zıt Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Sorun kelimesi üzerinden zıt anlamlısı olan çözüm sözü ile beraber birçok farklı örnek cümle kurmak mümkün.

‘’Ben bu sorunun çözümünü biliyorum.’’

‘’Bu durum çözümü kavuşmayacak bir olay değildir.’’

‘’Yaşananlara çözüm bulması gereken kişi sensin.’’

Bu şekilde öne çıkan cümleler ile beraber sorun kelimesine karşılık olarak, çözüm sözcüğünü farklı yerlerde kullanmak mümkün.