Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri 2022 son tarih! MEB 15 bin öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri 2022 son tarih! MEB 15 bin öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri 2022 son tarih! MEB 15 bin öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Görev yapmayı bekleyen binlerce öğretmen adayı için geri sayım başladı. MEB bünyesinde alımı yapılacak 15 bin öğretmen atama tercihleri başladı. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, elektronik ortamda tercih hakkı elde etti. Peki, Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri 2022 ne zaman son? İşte MEB 15 bin öğretmen son atama tercih tarihleri..

2022 yılında görev yapacak olan öğretmen adayları bu hafta içinde atama tercihlerini gerçekleştirecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Özer, "15 bin öğretmenin yüzde 50'sini, yani 7 bin 500'ünü İstanbul'a vereceğiz" ifadelerini kullandı. İşte, 15 bin öğretmen atama tercih tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiler..

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TERCİHLERİ 2022 NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2021 eylül ayında duyurusu yayınlanan sözleşmeli öğretmenlik alımında sözlü mülakat sonuçlarının ardından, gözler atama tercihlerine çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022'de gerçekleşecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMALARI NE ZAMAN?

31 Ocak'ta yapılacak 15 bin Öğretmen Ataması törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TERCİHİ İÇİN TIKLAYIN!

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TERCİHİ NASIL YAPILIR?

1. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

2. Kurum tercih başvuruları kişisel e-devlet kullanıcı adı ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih başvurularını onaylatmak üzere herhangi bir ilçe veya il millî eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.

3. Adayların tercih başvurularına ilişkin kayıtlarını Ek-4 Takvim’de belirlenen tarihin son günü, gün sonu itibarıyla (Saat 23.59.59) tamamlamış olmaları gerekmektedir.

4. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.” “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

7. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

8. Ön Başvuru aşamasında hangi alana başvuru yapılmışsa Tercih Başvurusu aşamasında o alanda tercih yapılabilecektir.