hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Üç Heceli Kelimeler Nelerdir? Türkçe'de 3 Heceli Kelimler...

  Üç Heceli Kelimeler Nelerdir Türkçede 3 Heceli Kelimler...
  expand

  Üç heceli kelimeler 3 farklı gruba ayrılmak suretiyle ifade edilen sözcüklerdir. Bu sözcükler yavaş ve uzatılmış bir şekilde 3 farklı heceden okunarak ifade edilir. Böylece özellikle çocukların üç heceli kelime üzerinden sözcükleri daha iyi anlamasına fırsat tanınır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu bağlamda hem okunuşu hem de yazılış bakımından kelimelerin hecelenmesine dikkat etmek büyük öneme sahiptir. Türkçede ise çok fazla üç heceli kelime çeşidi bulunur.

  Üç Heceli Kelimeler Nelerdir?

  Ses ve sesler üzerinden oluşan heceler, kelimelerde farklı açılardan öne çıkar. Bu bağlamda üç heceli kelimeler yine üç farklı ses ile birlikte değerlendirilir. Özellikle sesli harflere bakmak suretiyle kelimeler çok daha kolay şekilde heceleme olarak ele alınabilir. Örneğin halı kelimesi ‘ha - lı’ biçiminde heceleme üzerinden ifade edilir.

  Burada görüldüğü gibi iki tane sesli harf vardır ve bu sesli harf üzerinden sessiz harfler ile birlikte iki hece oluşur. 3 hece örneğine bakmak gerekirse telefon kelimesi, ‘te - le - fon’ şeklinde ayrılır. Burada yine görüldüğü gibi 3 tane sesli harf bulunduğu için 3 hece üzerinden değerlendirilmektedir.

  Türkçede 3 Heceli Kelimeler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkçede 3 heceli kelimeler sesli harfler üzerinden ele alınmak suretiyle değerlendirilir. Böylece dilbilgisi kuralına uygun şekilde sesli ve sessiz harfler üzerinden ecelime yapılarak ayırt edilir. Bu bağlamda üç heceli kelimelere Türkçe eşliğinde birçok farklı örnek vermek mümkündür.

  - Ka - lem - ilk

   - El - bi - se

   - Ka - ne - pe

   - San - dal - ye

   - Ba - li - na

  Görüldüğü gibi bu şekilde Türkçede gemiler üç heceli olarak yazılır. Özellikle çocukların yazılışı ve okunuşu üzerinden kelimeleri öğrenebilmesi için bu durum önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Hem sesli harfler hem de bütün sessiz harfler üzerinden birçok farklı üç heceli kelime kurmak mümkün.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow