Üniversite elektronik kayıt nedir? 2020 üniversite elektronik kayıt nasıl yapılır? E kayıt zorunlu mu?

Üniversite elektronik kayıt nedir? 2020 üniversite elektronik kayıt nasıl yapılır? E kayıt zorunlu mu?

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından elektronik kayıt kavramı ön plana çıktı. Son yıllarda üniversite kayıtları elektronik yolla gerçekleştirilmektedir. Peki ama Üniversite kayıtları elektronik olarak nasıl gerçekleşiyor? Üniversite kayıt tarihleri ÖSYM tarafından bildirilmişti. YKS tercih sonuçlarının bu hafta içerisinde belli olmasının ardından üniversite kazanan öğrenciler için kayıt dönemi başlayacak. Elektronik kayıt zorunlu mu değil mi tartışmaları devam ediyor. Koronavirüs salgını döneminde özellikle elektronik kayıt (e-kayıt) kavramı öne çıkıyor. İşte üniversiteye kayıt olurken ifade edilen elektronik kayıt kavramı hakkında bilgiler!

Üniversite kayıt tarihleri yaklaşırken elektronik kayıt kavramı da ön plana çıktı. YKS tercihlerinin açıklanmasının ardından üniversite kayıtları başlayacak ve adaylar önce e kayıt yapacak. Kayıt işlemleri için ise son 2-3 yıldır öğrencilere kolaylık sağlanıyor. Özellikle koronavirüs salgını dolayısıyla elektronik kayıt işlemlerine yönelimin artacağı belirtiliyor. 

Elektronik kayıt ne demek?

Elektronik kayıt veya bir diğer ismiyle e-kayıt, bir üniversite programına yerleşen öğrencilerin e-devlet sistemi üzerinden ön kaydını yaptırması anlamına geliyor.

Üniversite adayları e-devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapıp kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Bu yıl korona virüsü salgınından dolayı elektronik kayıt daha fazla önem kazandı. Üniversite kayıt tarihleri belirlendiğinde e-kayıt için de ÖSYM tarih aralığı verecektir.

Elektronik kayıt nasıl yapılır?

www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ve sitede yer alan arama kutucuğuna ‘’Üniversite e- Kayıt’’ yazarak kayıt işlemleri sayfasına ulaşabilirsiniz.

Kayıt işlemlerini yapabilmek için kişisel bilgilerinizin (e-posta, telefon) onaylanmış olması gerekmektedir. Bu gibi eksikleri tamamladıktan sonra çıkan sayfada kayıt olmak istediğiniz üniversiteyi seçip devam et butonuna tıklayarak kayıt işlemlerine geçebilirsiniz.

Bu aşamada karşınıza yine bir bilgi doğrulama sayfası çıkacaktır ve burada yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmak için dikkatli okumanız gerekmektedir.

Bu kısmı da bitirdikten sonra cep telefonunuza gelecek olan onay kodunu sitede yer alan onay kutucuğuna girerek son aşamaya geçmiş olursunuz ve kayıt belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

Kayıt işlemini bitirdikten sonra sistemden çıkış yaparak kontrol etmek için tekrar girebilir ve kayıtlı belgelerim kısmı altında üniversite kayıt belgenizi görebilirsiniz.

e- kayıt işlemi ile ilgili daha detaylı bilgiler için https://yoksis.yok.gov.tr/downloads/YOK-Kayit.pdf linke tıklayabilirsiniz.

Elektronik kayıt zorunlu mu?

Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kayıt ilk yerleştirme için yapılacaktır. Ek yerleştirmelerde Elektronik kayıt kullanılmayacak olup öğrencilerin, yerleştiği yükseköğretim kurumuna bizzat başvurmaları gerekmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS