Üniversiteler ne zaman açılacak, akademik yıl başladı mı? Üniversitelerin açılış tarihi hangi gün?

Üniversiteler ne zaman açılacak, akademik yıl başladı mı? Üniversitelerin açılış tarihi hangi gün?

Yükseköğretimde eğitimlerine devam eden binlerce öğrenci ve yakını “üniversiteler ne zaman açılacak?” sorusuna yanıt arıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada akademik yılın hangi tarihte başlayacağı duyurulmuştu. Peki, üniversiteler açıldı mı?

Akademik yılın başlamasıyla birlikte binlerce üniversite öğrencisi yeniden ders başı yapacak. Bazı üniversiteler hem yüz yüze hem uzaktan eğitimi tercih edecek. Uzaktan eğitim imkanının bulunduğu dersler online olarak verilebilecek. Burada kadar üniversitelere ait olacak. Peki, dersler ne zaman başlayacak?

ÜNİVERSİTELER AÇILDI MI, NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitelerin açılış tarihi her üniversitenin kendi bünyesinde değişiklik gösterse de 13 Eylül 2021 tarihi itibariyle resmi olarak akademik yıl başladı. Yani bu tarihten itibaren fakültelerde ve yüksekokullarda dersler başlayabilir. Bağlı bulunduğunuz fakülteyi arayarak derslerin hangi tarihte başladığını öğrenebilirsiniz.

Ders kaydı ve diğer kayıt işlemleri de yine üniversitelerin kendilerinden öğrenilebilecek. Öğrenciler eğitim görecekleri fakültelerin belirledikleri tarihlerde kayıtlarını yaptıktan sonra derslerine başlayacaklar.

YÖK'TEN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

YÖK geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı; Küresel Salgında Eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi'ne göre, örgün eğitimde öncelik yüz yüze eğitimde Kovid-19 salgınının seyrine göre yükseköğretim kurumları örgün programlarda harmanlanmış (hibrit) eğitim modeli de kullanılabilecek.

Harmanlanmış eğitime geçildiği durumda da gerekli önlemler alınarak uygulamalı eğitimler, olabildiğince yüz yüze yapılacak. Teorik dersler ise salgının seyrine göre yüz yüze veya belirli bir oranda uzaktan eğitimle verilebilecek.

Kılavuzda, gelecekteki olası senaryolara göre yükseköğretim kurumlarında izlenmesi öngörülen genel bir çerçeveye yer verildi. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik hususlarda daha önce de olduğu gibi değişiklik yapma yetkisi yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarına bırakıldı. Buna göre, vaka sayısı artan bir yerleşkede çevrimiçi eğitim ağırlık kazanabileceği gibi başka bir kampüs tamamen yüz yüze devam edebilecek.

Salgın süresince devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının yanı sıra iller düzeyinde yerel otoritelerin aldığı kararlar da takip edilecek ve ona göre gerektiğinde uygulamalarda değişikliğe gidilebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS