hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uygulamalı eğitim dersleri ve teorik dersler hangileri? Üniversitelerle yüz yüze eğitim ne zaman?

  Uygulamalı eğitim dersleri ve teorik dersler hangileri Üniversitelerle yüz yüze eğitim ne zaman
  expand

  Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremin ardından üniversitelerin uzaktan eğitim kararına ilişkin YÖK Başkanı Erol Özvar açıklama yaptı. Peki, Uygulamalı eğitim dersleri ve teorik dersler hangileri? Üniversitelerle yüz yüze eğitim ne zaman? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÖK’ten son dakika olarak üniversitelerde eğitimle ilgili açıklama geldi.YÖK Başkanı Özvar bahar döneminin 20 Şubat'ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı. Öte yandan depremden etkilenen öğrencilerin talep doğrultusunda bahar döneminde kayıtlarının dondurulmasına ve bu sürenin azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi. YÖK Başkanı Özvar, depremden etkilenen öğrencilerin uygulamalı programlarda birinci derece yakınlarının ikamet ettiği ildeki üniversitelerde özel öğrenci olabileceğini dile getirdi. İşte detaylar... 

  TEORİK EĞİTİM NEDİR?

  Teorik eğitim çoğunlukla kuramsal konu ve sorunların ele alındığı eğitimdir. Teorik derslerde akademisyen öğrencilere ders anlatımı gerçekleştiriyor.

  UYGULAMALI EĞİTİM NEDİR?

  Uygulamalı derslerde eğitimciler öğrencilerden öğrendikleri bilgileri göstermesini isteyebilir.

  UYGULAMALI EĞİTİM DERSLERİ VE TEORİK DERSLER HANGİLERİ?

  Teorik derslerde akademisyen öğrencilere ders anlatımı gerçekleştiriyor. Teorik dersler için yüz yüze eğitime gerek yok. Akademisyenler uzaktan eğitimde teorik dersleri anlatarak eğitim verebilir. Ancak uygulamalı eğitim adı üstünde uygulamalı olarak gösterilmesi gerekir. .

  Deney odası etkinliğini, işlik ve klinik çalışmalarını ya da alan incelemelerini gerektiren dersler uygulamalı derslerdir. Örneğin Tıp bölümü, mimarlık, güzel sanatlar, diş hekimliği, mühendislik bölümü uygulamalı derslere girer. Uygulamalı derslerde eğitimciler öğrencilerden öğrendikleri bilgileri göstermesini isteyebilir. Direksiyon sınavları da uygulamalı eğitim kapsamında girmektedir. Örneğin diş hekimliği fakültelerinde hastaya uygulanan diş çekiminin yapılması uygulamalı eğitim alanına giriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

  Depremden doğrudan etkilenen 11 ildeki yüksek öğretimle ilgili değerlendirme yapmak isterim. Bölgede bulunan üniversiteler toplam örgün öğretimin yüzde 9’una sahip. Bölgede ikametgahı olan ya da eğitim alan öğrenciler yüzde 15’e tekabül ediyor. Büyük afetten etkilenen öğrenci sayısı son derece yüksektir. Depremden etkilenen illerde toplam 47 bin Üniversite personeli bulunmakta.

  Depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı, idari çalışanı olan bütün üniversitelerimiz etkiledi. Tüm illerde binalarımız kullanılabilir durumdadır. Kampüslerimiz depremzedeler için barınma ve Yemek önemli rol aldı. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz çok büyük katkısı olacaktır.

  2022-2023 döneminin uzaktan eğitimle devam edilmesine karar verilmişti. Bahar dönemi ile sınırlı olmakla ilgili bazı kararlar alındı. Alınan kararlar Nisan ayı ile tekrar değerlendirilecek. Hibrit eğitim sistemi değerlendirilecek. Aldığımız kararların bir kısmı uzaktan eğitimle olacak. 20.02.2023 tarihi ile başlatılacak. Her bir diploma programı uzaktan eğitim dikkate alınarak çevrim içi- çevrim dışı yöntemlerini kullanmaları. Depremin etkilediği illerde bir kısım üniversiteleri çözümünde ortak çalışmalar yapmak üzere eşleşmeler yapılacak. Sütçü İmam Üniversitesi- Gazi Üniversitesi gibi eşleşmeler yapıldı. Depremden etkilenen üniversitelere destekte bulunacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özel öğrencilik ile ilgili de kararlar aldık. Uygulama eğitime devam edecek öğrencilerde birinci dereceden yakınlarının bulunduğu illerde eğitim alabilecekler. Eğitim-öğretim ücreti alınmayacak. Öğrencilerimiz ciddi şekilde etkilendi. Kayıt dondurma konusunda kolaylık getirildi. Talep eden öğrenciler kayıtlarını dondurabilecek.

  Depremden etkilenen illerdeki üniversitelerde veya birinci derece yakınları bu illerde ikamet eden ve diğer illerde eğitim gören öğrencilerden uygulamalı eğitime devam edecek olanlar, talebi halinde birinci derece yakınlarında ikametgahı ya da geçici ikametgahının bulunduğu illerdeki üniversitenin eşdeğer diploma programlarında özel öğrenci olarak bu eğitimi alabilecekler. Bahar dönemi sonunda başarılı oldukları uygulamalı eğitimlerin eksiksiz olarak kredi yükünden düşülmesine, kendilerinden ayrıca eğitim ve öğretim ücreti talep edilmemesine karar verilmiştir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow