Vakit Eş Anlamlısı Nedir? Vakit Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Vakit Eş Anlamlısı Nedir? Vakit Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Vakit Eş Anlamlısı Nedir? Vakit Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Günlük yaşam içerisinde hayatının önemli bir kısmı planlama ile gerçekleşir. Planlama doğrultusunda özellikle saat dilimi kapsamında vakit öne çıkar. O yüzden kelime olarak da vakit sözcüğü çok fazla kullanılır. Bu sebepten dolayı vakit kelimesine karşılık olarak eş anlamlı sözcükler değerlendirilir. Türkçede bu konuda kullanabilecek birden fazla eş anlamlı sözcük yer almaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vakit Eş Anlamlısı Nedir?

Vakit kelimesine karşılık olarak eş anlamlı şekilde iki farklı sözcüğü değerlendirmek mümkün. Özellikle taşımış oldukları anlamlar ile beraber cümle içerisinde veya tek başına değerlendirilebilir.

 - Zaman

- Dönem

Genel olarak tam anlamı üzerinden eşit oranda karşılık bulduğu için bu iki sözcüğü vakit kelimesi yerine kullanmak mümkün.

Vakit Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Türkçede vakit kelimesine karşılık olarak iki değişik sözcük eş anlamlı şekilde kullanılır. Yazılışları farklı ancak anlamları aynı olan eş anlamlı sözcükler dönem ve zaman kelimeleridir. Tek başına ya da cümle içerisinde vakit kelimesine karşılık olarak farklı yerlerde kullanım imkanı sağlıyor.

TDK’ya Göre Vakit Kelimesinin Eş Anlamları

Bir kelimenin özellikle eş anlamlı sözcüklerini teyit edebilmek için Türk Dil Kurumu üzerinden bilgi alınır. Bu doğrultuda vakit kelimesine karşılık olarak ise zaman ve dönem sözcükleri ön plana çıkmaktadır. Her bir kelime de aynı anlamı ile beraber TDK kapsamında vakit kelimesine karşılık şekilde değerlendirme imkanı tanıyor.

Vakit Kelimesinin Eş Anlamlısı Üzerinden Örnek Cümleler

Vakit kelimesi günlük yaşamda yaygın olarak kullanılan sözcüklerden biridir. Bu sebepten dolayı eş anlamlı olarak zaman ve dönem sözcükleri de cümle içerisinde çok fazla kullanılır.

‘’Konuşurken zaman ne de çabuk geçmiş.’’

‘’Bu dönem de bitti.’’

Görüldüğü gibi yukarıdaki cümlede olduğu şekilde, vakit kelimesi yerine zaman ile dönem sözcükleri kullanılabilir. Daha doğrusu birbirlerinin yerine cümle içerisinde veya tek başına değerlendirebilirler.

Harp Eş Anlamlısı Nedir? Harp Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Harp Eş Anlamlısı Nedir? Harp Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?