Yanıt Eş Anlamlısı Nedir? Yanıt Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Yanıt Eş Anlamlısı Nedir? Yanıt Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Yanıt Eş Anlamlısı Nedir? Yanıt Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Yanıt kelimesi ile beraber aynı zamanda kullanılabilecek eş anlamlı sözcük günlük yaşamda yaygın olarak değerlendirilir. Özellikle bu kelime ile eş anlamlı olan sözcüğün daha fazla kullanıldığını söylemek mümkün. Sorulan bir soruya verilen karşılık olarak taşıdığı anlam üzerinden, yanıt kelimesi için bir eş anlamlı kelime bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yanıt Eş Anlamlısı Nedir?

Yanıt kelimesi için kullanılabilecek olan bir eş anlamlı sözcük öne çıkıyor. Bu doğrultuda taşımış olduğu anlam ile beraber cümle içerisinde veya tek başına değerlendirme şansı tanır.

- Cevap

Yazılışları farklı ve anlamları aynı olması üzerinden, yanıt ile beraber cevap kelimeleri Türkçede eşit düzeyde değerlendirilir. Böylece andan karmaşasının önüne geçerek arka arkaya cümleleri kurma şanslı yakalanır. Bu da dili daha zengin bir şekilde kullanım imkanı tanımaktadır.

Yanıt Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Bir davranışa verilen karşılık olarak da ifade edilecek olan yanıt sözcüğü, aynı anlamı üzerinden cevap kelimesi ile kullanılabilmektedir. Yani Türkçe üzerinden bakıldığı vakit yanıt ile beraber cevap kelimeleri eş anlamlıdır.

TDK’ya Göre Yanıt Kelimesinin Eş Anlamları

Yanıt kelimesi için kullanılabilecek eş anlamlı Türk Dil Kurumu üzerinden cevap sözcüğüdür. Bir soruya ya da bir kişiye verilecek olan karşılık olarak ifade edilebilir. Taşıdığı bu anlam ile beraber cümle içerisinde veya tek başına aynı anlam kapsamında kullanılır. Özellikle böyle durumlarda eş anlamlı karşılıkları teyit edebilmek için Türk Dil Kurumu'na başvurulur.

Yanıt Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Yanıt kelimesinin eş anlamlısı cevap sözcüğüdür. Bu doğrultuda verilmiş olan sözcük ile beraber cümle aynı anlam üzerinden kurulabilir.

‘’Bu soruya cevap vermek istemiyorum.’’

‘’Ona cevap vermesi için birkaç dakika verildi.’’

Bu şekilde yukarıdaki cümlelerde olduğu gibi daha birçok farklı örnek vermek mümkün.