Yavuz Sultan Selim Kimdir, Neler Yapmıştır? Savaşları Ve Özellikleri…

Yavuz Sultan Selim Kimdir, Neler Yapmıştır? Savaşları Ve Özellikleri…

Yavuz Sultan Selim Kimdir, Neler Yapmıştır? Savaşları Ve Özellikleri…

İlk Osmanlı halifesi olan Yavuz Sultan Selim, 1. Selim ismi ile tanınmaktadır. Yavuz Sultan daha sonra kendisine verilen unvandır. 88. Halife olarak bilinen Yavuz, Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarını genişleterek dünya siyasetinde devletin söz sahibi olmasını sağlamıştır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yavuz Sultan Selim Kimdir, Neler Yapmıştır? 

Babası II. Beyazit olan Yavuz'un annesi Gülbahar Hanım'dır. Amasya doğumludur ve Osmanlının 9. halifesi unvanına sahiptir. Ayşe Hatun ve Ayşe Hafta Sultan adında iki eşi vardır. 10 çocuğu olan Yavuz Sultan Selim Anadolu'da birliği tahsis eden ilk padişahtır. Sert mizaçlı bir padişahtır ve savaşlarda katı kurallara sahip olması ile ünlenmiştir. 

Savaşları ve Özellikleri 

Anadolu'yu sürekli tehdit eden İran tehlikesi şehzade I. Selim'i iyiden iyiye kızdırmıştı. Babası II. Beyazit'in yavaş davranması ve olaylara tam olarak müdahale edememesi I. Selim'i harekete geçirdi. Anadolu'ya taarruz eden Şiilerle sürekli olarak savaşta olan I. Selim, padişah olmadan bu tehlike ile baş edemeyeceğini anladı. Babasının tahtını zorla elinden alarak büyük bir sefer hazırlığına başladı. 

Öncelikle Anadolu'da Osmanlıya karşı muhalefet yürüten Dulkadiroğlu üzerine yürüdü ve bu beyliği ortadan kaldırdı. Çaldıran Savaşı (23 Ağustos 1514) ile Safevi Devletine son vererek Tebriz'e girdi. Mısır'a kadar giderek, 1517 yılında halifeliği Memlüklülerin elinden aldı. Böylece Müslümanları bir çatı altında topladı ve devletin gücüne güç kattı. 1924 yılında halifeliğin kaldırılışına kadar İslam Dünyasının lideri Osmanlı oldu ve bu şekilde dünyaya hükmetti.

Yavuz Sultan Selim 50 yaşında hastalandı ve vefat etti. Ölüm sebebi iki omuz arasında çıkan şarbon çıbanı idi. Bu çıbanı sıktıran padişah vefat etti. Bazı rivayetlerde ise oğlu tarafından zehirlendiği beyan ediliyor. Ancak ölüm sebebi Çorlu seferi sırasında yakalandığı hastalıktır. Tarihçiler, Yavuz Sultan Selim için 'uzun ömürlü olsaydı daha büyük fetihler yapabilirdi' yorumunu yapmaktadır.