hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS 2023 başvuruları ne zaman bitiyor, ne zaman son? YKS başvuru ekranı ÖSYM AİS!

  YKS 2023 başvuruları ne zaman bitiyor, ne zaman son YKS başvuru ekranı ÖSYM AİS
  expand

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre TYT-AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumda tamamlanacak olan 2023 YKS başvuruları bu ay gerçekleşecek. 2 yıllık ve 4 yıllık üniversitelere girmeyi isteyen lise 12. sınıf öğrencileri ve üniversite adayları YKS kılavuzu ile üniversite sınavı başvurularını tamamlayacaklar. Adaylar hayatlarını şekillendirecek sınav olan YKS'ye nasıl başvurulur, başvuru ücret ne kadar gibi soruların yanıtlarını arıyor. Peki, YKS başvurusu nasıl yapılır? İşte YKS TYT-AYT ve YDT oturum tarihleri 2023...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS 2023 başvuruları ve başvuru tarihleri sınava katılacak olan üniversite adaylarının gündeminde yer alıyor. YKS başvuruları, ÖSYM'nin üniversite sınavı kılavuzunu yayınlaması ile beraber başladı. Üniversite sınavına katılacak olan adaylar YKS başvuru kılavuzu ile açıklanacak olan sınav ücreti ile beraber YKS başvurularını ÖSYM'nin AİS ekranından gerçekleştirecekler. 

  YKS 2023 BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

  ÖSYM'nin yayınladığı 2023 sınav takvimine göre YKS TYT, AYT ve YDT oturumu başvurusu, 8-23 Mart 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Seçim tarihi nedeniyle geri çekilen YKS sınavı için tüm dikkatler yapılacak yeni açıklamaya çevrilirken, beklentiler de yoğunlaştı. Öte yandan Kahramanmaraş depremi nedeniyle bu sene YKS sınavında lise 12. sınıf konularından soru sorulmayacak. 

  ÖSYM YKS BAŞVURU KILAVUZU 2023

  YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

  Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapabilecektir. Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

  YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

  YKS 2023 başvuruları ne zaman bitiyor, ne zaman son YKS başvuru ekranı ÖSYM AİSYKS BAŞVURU ÜCRETİ 2023 NE KADAR?

  YKS sınav başvuru ücreti (TYT/AYT/YDT her biri için) 115 lira olarak belirlenirken, afet bölgesi ilan edilen 11 il ve bir ilçede ikamet eden, deprem sonrasında başka il ve ilçelere göç eden adaylardan başvuru ücreti alınmayacak. 2023 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS’ye katılmak isteyen adaylar;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  – Sadece TYT'ye girecek adaylar 115 Lira,

  – TYT ile birlikte AYT veya YDT'den herhangi birine girmek isteyen adaylar 115 Lira,

  – TYT, AYT ve YDT'nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 345 Lira yatıracaklar.

  ÖSYM YKS 2023 BAŞVURU SAYFASI AİS İÇİN TIKLAYIN

  YKS SINAVINDA HANGİ TESTLER YER ALACAK?

  TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow