hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS 2023 üniversite taban puanları ve başarı sıralaması açıklandı mı? (ÖSYM 2 yıllık-4 yıllık bölümler)

  YKS 2023 üniversite taban puanları ve başarı sıralaması açıklandı mı (ÖSYM 2 yıllık-4 yıllık bölümler)
  expand

  TYT, AYT, YDT olmak üzere toplam üç oturumdan oluşan Yükseköğretim Kurumları Sınavı 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi. ÖSYM takvimine göre; üniversite sınavı sonuçları 20 Temmuz'da ilan edilecek ve ardından tercih işlemleri başlayacak. Peki, YKS üniversite taban puanları ve başarı sıralaması açıklandı mı? İşte geçen yıla ait ÖSYM 2 yıllık-4 yıllık bölümler ve taban puanları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS 2023 sınavına giren milyonlarca aday, 2023 YKS taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları ile ilgili gelecek ÖSYM ve YÖK son dakika açıklamalarına kilitlendi. Öğrenciler üniversite hayali kurdukları sınav sonuçlarının açıklanmasına günler kala ön lisans ve lisans tavan ve taban puanlarını araştırmaya başladı. TYT, AYT, YDT olmak üzere toplam 3 oturumdan oluşan sınav sonuçları için bekleyişini sürdürüyor. 20 Temmuz'da açıklanacak YKS sonuçları için üniversite adayları ÖSYM sonuç sayfası olan sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet uzantı ile TC kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleriyle giriş yapıpı öğrenebilecekler.

  2023 YKS ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMASI AÇIKLANDI MI?

  2023 YKS üniversite taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları henüz belli olmadı. YKS sonuçları açıklanması ardından ÖSYM tarafından YKS tercih kılavuzu yayımlanacak. Kılavuzda 2 ve 4 yıllık bölümlerin en son alım yaptığı puanlar yer alacak. Bu yıla ait puanlar üniversite yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra belli olacak. Öğrenciler tercihlerini 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamalarına göre gerçekleştirecekler. Yükseköğretim Kurulu'nun resmi internet sitesi ''yokatlas.yok.gov.tr'' üzerinden geçmiş yıllara ait taban puanlar, üniversite kontenjanlar gibi pek çok bilgiye ulaşılabiliyor. İşte 2022 yılına ait 2 yıllık-ön lisans ve 4 yıllık-lisans bölümlerin taban ve tavan puanları, sıralamaları ve kontenjanları.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4 YILLIK ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ VE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  2 YILLIK ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ VE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  YKS 2023 üniversite taban puanları ve başarı sıralaması açıklandı mı (ÖSYM 2 yıllık-4 yıllık bölümler)ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI 2023 BELLİ OLDU

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, bu yılki kontenjanlarına ilişkin de şunları kaydetti:

  "Kontenjan planlarımızda hem çağın gerekliliklerini hem de toplumsal ihtiyaçları bilhassa gözetiyoruz. Bu sene örgün öğretimde önlisans programlarımız için 388 bin, lisans programlarımız için 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjan belirlenmiştir. Bu kontenjanların yaklaşık yüzde 21'i vakıf yükseköğretim kurumlarına ayrılmıştır. Açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanlarımızla birlikte toplamda 1 milyon 61 bin kontenjan mevcuttur.

  34 yaş üstü kadınlar, depremzede adaylar ile şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanlar da dahil edildiğinde toplam kontenjan 1 milyon 111 bine ulaşmıştır. Bu kontenjanlara ilaveten 15 bin civarında KKTC üniversiteleri ve yurt dışındaki üniversitelere kontenjanlar ayrılmıştır. Yükseköğretim sistemimiz içinde halihazırda 746 bini vakıf yükseköğretim kurumlarında, 3 milyon 368 bini örgün eğitim içerisinde ve devlet yükseköğretim kurumlarında, 2 milyon 836 bini ise açıköğretimde olmak üzere toplamda 6 milyon 950 bin öğrencimiz bulunmaktadır. Kadın ve erkek öğrencilerimiz açısından baktığımızda geçen yıla kadar yükseköğretimdeki toplam erkek öğrenci sayısı kadınlardan fazla iken bu yıl ilk defa kadınların sayısı erkekleri geçmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla şu anda kadınların erkeklerden daha fazla oranda yükseköğretimden faydalandığını görmek sevindiricidir." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow