YKS ek tercih kimler yapabilir 2020? Üniversite kazandım ek tercih yapabilir miyim?

YKS ek tercih kimler yapabilir 2020? Üniversite kazandım ek tercih yapabilir miyim?

Üniversite hayalleri suya düşen adaylar YKS ek tercihi ile ilgili araştırmalar yapıyor. YKS tercih sonuçları 26 Ağustos’ta erişime açıldı. Adaylar bu tarihten itibaren sonuçlarını sorgulamaktadır. Bazı öğrenciler 'üniversite kazandım ek tercih yapabilir miyim?' sorusunun yanıtını arıyor. Üniversite kayıtları ise 29 ağustos tarihinde başlayacak. Kayıtların ardından boş kontenjanlar belli olacak ve ek tercihler alınacak. İstediğim üniversiteyi kazanamadım ek tercih yapabilir miyim? sorusu gündemde. Peki kimler ek tercih yapabilir? İşte YKS 2020 ek tercih hakkında detaylar…

YKS ek yerleştirme için tercih tarihleri henüz duyurulmadı. Ancak üniversite kayıtlarının tamamlanması ardından üniversite ek yerleştirme sürecinin başlaması bekleniyor. 2019 yılında YKS yerleştirme sonuçları 6 Ağustos’ta açıklanmış, ek tercihler ise 5-11 Eylül 2019 tarihlerine kadar devam etmişti. 2020 YKS ek yerleştirmelerinin de eylül ayı içerisinde başlaması bekleniyor.

Üniversite kaydı yapmadan ek tercih yapılır mı?

YKS ek tercihleri ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Haziran ayında düzenlenen üniversite sınavına giren adaylar YKS tercih sonuçlarını 26 Ağustos tarihinden itibaren sorgulayabiliyorlar. Üniversite elektronik kayıtları 29 Ağustos tarihinde başlayacak. Kayıtların tamamlanmasının ardından da gözler ek tercih sürecine çevrilecek. 2020- YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. YKS 'de ilk tercihleri yapmayan adaylar , ek tercih verebilirler. Ek yerleştirmelerde bir bölüm yazarak üniversiteye yerleşebilirler.

YKS ek tercih kimler yapabilir? 

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Ancak merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS