hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS ek tercihleri başladı! YKS ek tercihleri nasıl yapılır? YKS ek tercih kılavuzu 2023 ve boş kontenjanlar!

  YKS ek tercihleri başladı YKS ek tercihleri nasıl yapılır YKS ek tercih kılavuzu 2023 ve boş kontenjanlar
  expand

  YKS ek tercihler için boş kalan kontenjanlar ve başvuru kılavuzuyla ilgili beklenen detaylar açıklandı. Adaylar, ön lisans ve lisans programları için ek tercih işlemlerini ÖSYM AİS platformu üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile gerçekleştirilecek. Ek tercih için belirlenen ücretin yatırılmasının ardından adaylar tercihlerini yapabilecekler. Peki, YKS ek tercihleri başladı! YKS ek tercihleri nasıl yapılır? İşte YKS ek tercih kılavuzu ve boş kontenjanlar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS tercih sonuçları 19 Ağustos'ta açıklanmıştı ve üniversiteye yerleşen adaylar kayıtlarını 1 Eylül'e kadar tamamladılar. 2023-YKS sonuçlarına göre genel yerleştirmede boş kalan ya da farklı nedenlerle dolmayan kontenjanlar için ÖSYM merkezi bir ek yerleştirme yapacak. 

  YKS EK TERCİHLER BAŞLADI

  ÖSYM yayımladığı duyuruyla YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ek yerleştirme süreciyle ilgili ayrıntıları paylaştı. Yapılan yazılı açıklamada, "2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2023-2024 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır." denildi. 

  YKS EK TERCİH KILAVUZU 2023

  YKS EK TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN?
   
  Adaylar, 2023-YKS Ek Yerleştirme için tercihlerini, 12-17 Eylül 2023 tarihleri arasında T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacak. YKS boş kontenjanlar YKS tercih kılavuzunun erişime açılmasıyla belli oldu. ÖSYM'nin yayınladığı YKS ek tercih kılavuzu, 2 - 4 yıllık programlardaki boş kontenjanları merak eden adaylar için yol gösterici olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KİMLER EK TERCİH YAPABİLECEK?

  Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Yani ilk tercihte yerleşen ancak kayıt yaptırmayan adaylar ek yerleştirmeden faydalanamayacak. 2023 yılında tercih yapmayan adaylar da ek tercihlerden yararlanamayacak. Ancak tercih yapan ve herhangi bir üniversiteye kayıt hakkı kazanamayan aday ek yerleştirmeden yararlanabilir.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow