Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Mesleki açıdan daha önemli yerlere gelmek ve saygınlık kazanabilmek için yüksek lisans büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda birçok üniversite mezunu farklı alanlar üzerinden yüksek lisans gerçekleştirir. Sadece meslek edinmek değil aynı zamanda uluslararası çapta araştırma yapmak için de yüksek lisans okunmaktadır. Hem yurt içi hem de yurt dışı gerçekleştirilen yüksek lisans, belli başlı bazı koşullar doğrultusunda ele alınmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

4 yıllık bir lisans programı bitiren ve gerekli koşul ile şartları tamamlayan kişiler yüksek lisans yapma hakkına sahip olurlar. Özellikle ALES sınavından en az 55 puan almak ile beraber, aynı zamanda yabancı dil yeterliliği gerekmektedir. Bununla beraber yüksek lisans yapılacak olan üniversite üzerinden, belirli bir mülakat gerçekleştirilir. Mülakat neticesinde ise öğrencinin bu üniversitede yüksek lisans yapıp yapmayacağına dair karar verilir. Genel anlamı ile yüksek lisans yapabilmenin temelinde bu unsurlar yatmaktadır.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans yapabilmek için belli başlı bazı başvuru şartlarını yerine getirmek gerekmektedir.

- Öncelikle mutlaka 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak gerekir.
- YÖK tarafından başvuru için belirlenmiş ALES üzerinden 55 puan almak gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans için istenmez.)
- Mutlaka lisans diploması başvuru anında elde bulunmalıdır.
- Transkripsiyon (Not durum çizelgesi)
- İlgili üniversiteye bağlı olan başvuru formu

Yukarıdaki kriterleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayan kişiler yüksek lisans yapma hakkına sahip olur. Böylece yurtiçi ya da yurtdışı üniversite kabul ile beraber yüksek lisans eğitimi başlar.

Yüksek Lisans Eğitiminin Önemi Nedir?

Yüksek lisans eğitiminin temel amacı öğrencinin bilimsel araştırma yapmasına ve bu doğrultuda bilgiye ulaşmasına olanak sağlamaktır. Aynı zamanda bilgileri değerlendirme ve yorumlama yeteneği açısından büyük bir öneme sahiptir. Tabii birçok farklı eğitim alanı konusunda bilim insanı olma yolundaki en önemli aşamadır. Diğer yandan farklı unvanlar elde etmek ve saygı bir meslek kazanabilme noktasında önemli bir potansiyel teşkil eder. Bu gibi nedenlerden dolayı ülkenin dört bir tarafındaki üniversiteler ile beraber, aynı zamanda yurtdışı kaynaklı üniversiteler üzerinden de yüksek lisans eğitimi alınır.