2020 ÖTV indirimi sıfır araç alımında da olacak mı?

2020 ÖTV indirimi sıfır araç alımında da olacak mı?

2020 ÖTV indirimi sıfır araç alımında da olacak mı?

ÖTV indirimi ile ilgili birçok mecrada iddiaların yer almasının ardından Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı’ndan önemli açıklama geldi. Peki, sıfır araçlarda 2020 ÖTV indirimi olacak mı? İşte OYDER Başkanı’nın konuyla ilgili açıklamaları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araç satın almak isteyen kişiler bazı mecralarda ÖTV indiriminin gerçekleşeceği iddialarının yer alması üzerinde bir süre daha bekleme durumuna geçmişti. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan OYDER Başkanı süreçle ilgili detayları aktardı.

2020 ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu otomotiv gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Murat Şahsuvaroğlu son dönemde birçok mecradan "ÖTV indirimi" olacak haberleri duyduklarını belirterek şunları kaydetti:

"ÖTV indirimi olacak diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki “ÖTV indirimi” beklemiyoruz. Yüzde 0,49 kredi kampanyası geçen sene 1 Ekim’den itibaren başlamış olan bir kampanya ve sıfır araçlarla ilgili. Bu kampanya özellikle yerli üretimi desteklemek adına düzenlendi ancak diğer markalar da bu kampanyaya özel bankalar aracılığı ile eşlik ettiler.

“FAİZ ORANI YÜZDE 0,49”

Katkı paylı bir kampanya bu, bankalar baz faiz oranını bizlere veriyor ve oradan geriye gelmek için ise markalarımız bankalara komisyon ödemesi yaparak faiz oranını daha aşağıya çekiyorlar. Yüzde 0,49 faiz oranı 30 Haziran 2020 tarihinde bitecekti fakat hükümetimiz 30 Haziran 2020’yi daha ileri bir tarihe alarak bu kampanyanın devamını sağladılar. Dolayısıyla otomotiv sektörü geçmiş aylarda pandemi nedeniyle durmaya yakın olan satışlar nihayet mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda haziran ayında otomotiv satışları geçen seneki haziranın üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. "

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı