hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2024 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı ne kadar? Çalışan kadın rapor, iş görmezlik ödemesi hesaplama!

  2024 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı ne kadar Çalışan kadın rapor, iş görmezlik ödemesi hesaplama
  expand
  KAYNAKNeşe Akbaş / Cnnturk.com Muhabiri

  Asgari ücret rakamının 2024 Ocak ayı için brüt 20 bin 2 TL, brüt ücret ise 17.002 TL olarak belirlenmesinin ardından doğum ödemeleri gündem oldu. Asgari ücretle beraber yaşlılık, evde bakım maaşı, engelli parası gibi birçok ödeneğin de ücreti güncellendi. Peki, 2024 doğum (rapor) parası, çocuk yardımı ve emzirme ödeneği ne kadar oldu. İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni doğum yapan anneler için devlet tarafından ödenen doğum parası hesaplama araştırmaları 2024 asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte hız kazandı. Kadınlar doğum yaptıklarında üç, bazı durumlarda ise dört ayrı ödenek alıyorlar. Öncelikle doğum izninde oldukları dönemde maaşlarını devletten iş görmezlik ödeneği ile alan annelere ayrıca doğum parası, emzirme ve yaparlarsa yarı çalışma ödeneği de veriliyor.

  ANNELERE YAPILAN DOĞUM ÖDEMELERİ

  RAPOR, İŞ GÖRMEZLİK PARASI; Doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’ den kontrol edilebiliyor. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor. Ya da başvuru yapan kişiler tarafından PTT şubelerine gidilerek çekiliyor.

  DOĞUM YARDIMI: Annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın doğum parası da veriliyor. İlk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü ve sonrakilere de 600 lira ödeniyor. Bunun için en yakın kaymakamlığa başvurmak yeterli. Çocuğun doğum belgelerini de yanınızda götürmeyi unutmayın.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EMZİRME ÖDENEĞİ: Emzirme ödeneği almak için de kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl bu ödenek yeniden belirleniyor. 2024 yılında bu tutar 857 olarak belirlendi. Kadın çalışmıyorsa sigortalı eşine bu para ödeniyor.

  ÇOKLU DOĞUM YARDIMI: En fazla 24 ay verilen ‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 400 lira ödeme yapılıyor. 

  2024 Doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı ne kadar Çalışan kadın rapor, iş görmezlik ödemesi hesaplamaRAPOR, İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ HESAPLAMA 2024

  Doğum izin gün sayısı, doğumdan önce 8 hafta yani 56 gün, doğumdan sonra da 56 olmak üzere 112 gündür. Çoğul gebelik (ikiz, üçüz vs.) durumu varsa doğum incesi izne fazladan 2 hafta (14 gün) olmak üzere en fazla 126 gün olmaktadır. 126 günden fazla girerseniz sistemimiz 126 gün üzerinden hesap yapacaktır.

  2024 ASGARİ ÜCRETE GÖRE RAPOR PARASI HESAPLAMA

  Doğum İzni Başlangıç Tarihi: 1 Ocak 2024 Pazartesi
  Doğum İzni Bitiş Tarihi: 22 Nisan 2024 Pazartesi
  Günlük Ortalama Brüt Ücret: 666,67 TL
  Ödeneğe Esas Tutulacak Günlük Kazanç: 666,67 TL
  Günlük Net Doğum İzni Ücreti: 444,44 TL (Aylık 13.333,33 TL'ye denk gelmektedir.)
  Toplam Net Doğum İzni Ücreti: 49.777,78 TL

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DOĞUM (RAPOR) PARASI İÇİN ARANAN ŞARTLAR

  SSK'lı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılıyor. Yeni annenin doğum parasını alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekiyor. Bunlar şöyle:

  -Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor.

  -Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor. Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şart.

  -Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmeli. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow