hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD borsalarında çöküş! 2008’den beri böylesi görülmemişti

  ABD borsalarında çöküş 2008’den beri böylesi görülmemişti
  expand

  ABD hisse senetleri 2008 krizinden bu yana en uzun çeyreklik kayıp serisini kaydetti. Fed’in öncülüğünde dünya merkez bankalarından gelen faiz artırımlarına İngiltere’deki son dalgalanmaların eklenmesiyle hisseler kötü etkilendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD hisse senetleri, merkez bankalarının enflasyonu daha yüksek faiz oranlarıyla kontrol altına alma kararlılığının baskısıyla 2008'deki piyasa çöküşünden bu yana en uzun çeyreklik kayıp serisini kaydetti.

  ABD varlıklarındaki satışlar, İngiltere Merkez Bankası'nın Birleşik Krallık devlet borç piyasasındaki çalkantıyı yatıştırmak için müdahale etmesinin ardından bu hafta devam etti.

  S&P 500 endeksi dün yüzde 1.5 düşerek Haziran-Eylül arasındaki çeyrekteki kaybı yüzde 5.3'e getirdi. S&P, küresel mali krize eşlik eden uzun süreli ayı piyasasından bu yana en yüksek seviye olan art arda üç çeyrek düşüş yaşadı.

  Teknoloji ağırlıklı Nasdaq da Cuma günü yüzde 1,5 düşerek endeksin Temmuz 2020'den bu yana en kötü kapanış seviyesine ulaşarak çeyreği yüzde 4,1 düşüşle kapattı.

  AVRUPA YÜKSELDİ, ASYA KARIŞIK

  Avrupa piyasalarında ise haftanın son gününde hafif toparlanma hakim oldu. Londra'nın FTSE 100 endeksi Cuma günü yüzde 0,2 yükselirken, Avrupa'nın bölgesel Stoxx 600 endeksi yüzde 1,3 yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asya hisse senedi piyasalarında, Japonya'nın Topix endeksi Cuma günü yüzde 1,8 düştü. Çin'in CSI 300 endeksi Şanghay ve Shenzhen'de işlem gören hisseler yüzde 0,6 oranında değer kaybederken, Hong Kong'da Hang Seng yüzde 0,3 değer kazandı.

  Kaynak: Financial Times

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow