hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD’de iş dünyası aktivitesi beklentilerin üzerinde

  ABD’de iş dünyası aktivitesi beklentilerin üzerinde
  expand

  ABD'de hizmet sektörü faaliyetleri bu ayın başında hafif bir artış göstererek, son iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek hızına ulaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fiyat baskılarının azalması ve borçlanma maliyetlerinin düşmesi beklentileri, ekonomik görünümü iyileştirdi.

  S&P Global'in öncü bileşik PMI'si, Haziran ayında beklentilerin üzerinde 54,6 seviyesine çıktı. Beklentiler 53,5 civarındaydı. Endeks, Mayıs ayında 54,5 olarak gerçekleşmişti.

  İmalat PMI endeksi ise 51,7 seviyesine ulaşarak beklentilerin (51) üzerinde gerçekleşti. Hizmet PMI endeksi de 54,8'den 55,1'e yükselerek, Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Beklentiler 54 civarındaydı.

  S&P Global Market Intelligence Başişletme Ekonomisti Chris Williamson, yaptığı açıklamada, "Artan talebin ekonomiyi etkilemeye devam etmesi nedeniyle yükseliş geniş tabanlı" dedi. Williamson, "Güçlü yurt içi harcamaları yansıtan hizmet sektörünün öncülüğünde olmasına rağmen, genişleme imalatta devam eden toparlanmayla destekleniyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan, katılımcılar genel olarak daha iyimser bir görünümün enflasyonist baskıların azalmasını ve borçlanma maliyetlerindeki düşüş beklentilerini yansıttığını belirtti. Ancak, birçok üretici talep görünümü ve yaklaşan seçimlerin politika üzerindeki etkileri konusunda endişelerini dile getirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow