hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'de işsizlik maaşı başvuruları sabit kaldı

  ABDde işsizlik maaşı başvuruları sabit kaldı
  expand

  Dün bir kez daha faiz artırımına gidilen ABD'de işsizlik başvuruları geçen hafta bir önceki hafta ile aynı kaldı. İşgücü piyasası, yüksek faiz oranları karşısında dirençli olmaya devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Çalışma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, işsizlik maaşı için ilk kez başvuran Amerikalıların sayısı geçen hafta büyük ölçüde değişmedi.

  217.000'de bu sayı, önceki haftanın revize edilmiş 218.000'inden 1.000 daha düşüktü.

  Dört haftalık hareketli ortalama, önceki döneme göre 500 düşüşle 218.750 oldu.

  Rapor, özel bordro hizmetleri firması ADP'nin Ekim ayında yaratılan 239.000 işi gösteren Çarşamba günkü aylık anketini takip ediyor.

  Bu yılın başından bu yana bir miktar gevşeme olmasına rağmen, iş piyasası sıkı olmaya devam ediyor. Salı günü hükümet, tahminlere göre 1 milyon artışla Eylül sonunda 10.7 milyon iş ilanının bulunduğunu söyledi.

  Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının neden bu hafta onayladığı 75 baz puanlık artışın ötesinde faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğini açıklarken işgücü piyasasının "dengesiz" kaldığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yarın ülkede tarım dışı istihdam rakamı açıklanacak. Veride, Eylül ayındaki 263.000 artışın ardından Ekim ayında 190.000 işin eklendiğini göstermesi bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow