Altın piyasası o veriyi gözlüyor

Altın piyasası o veriyi gözlüyor

Altın piyasası o veriyi gözlüyor

Son seanslarda sert dalgalanmalar kaydeden altının ABD tarım dışı bordro istihdam verileri karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ons altın fiyatı, yatırımcıların ABD para politikasına ilişkin beklentilerini yeniden değerlendirmeleriyle 6 haftalık kazanç serisini kırmaya hazırlanıyor.

Son seanslarda sert dalgalanmalar kaydettikten sonra saat 13:45 itibarıyla 1910 dolar seviyelerinde. Gösterge, dün 1960 dolar sınırından 1912 dolarlara kadar geriledi.

Son 9 ayın zirvesinden yaklaşık yüzde 2'nin üzerindeki geri çekilme, "yatırımcıların merkez bankasının daha az agresif politika sıkılaştırması beklentilerinden kaynaklanan bir rallinin ardından masadan bir miktar kar çekmesi" olarak değerlendirildi.

Euro Bölgesi ÜFE verisi Aralık 2022: Beklentileri aştı

Euro Bölgesi ÜFE verisi Aralık 2022: Beklentileri aştı

Gram altın fiyatı da bu değişimle saat 13:45 itibarıyla 1.156 TL'de seyrediyor.

Öte yandan diğer değerli metaller de bu hafta geri çekildi ve ABD verisi öncesi sessizliğini koruyor. Platin vadeli işlemleri ons başına 1.032,15 dolar civarında iken, gümüş vadeli işlemleri ons başına 23,615 dolarda kaldı. Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,3 artışla pound başına 4,0968 dolara yükseldi, ancak piyasaların artan faiz oranlarının küresel ekonomik büyümeyi engelleyeceğinden korkmasıyla bu hafta yaklaşık yüzde 3 düştü.

Piyasa şimdi faiz görünümüne yön verebilecek aylık ABD tarım dışı istihdam raporunu sabırsızlıkla bekliyor. Veri Türkiye saatiyle 16:30'da açıklanacak.