hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Altında yükseliş sürecek mi, yatırımcı ne yapmalı? Uzman isim CNN TÜRK'te yorumladı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Yatırımcıların güvenli liman olarak tercih ettiği altın fiyatları şu sıralarda dalgalı seyrediyor. Uzmanlar özellikle yarını ve cumayı işaret ediyor. Çünkü ABD enflasyon verileri bekleniyor. Peki altın fiyatları ne olacak? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, CNN TÜRK canlı yayınında yorumladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK canlı yayınında Semiha Şahin'in sorularını yanıtlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, şu değerlendirmelerde bulundu:

  ALTIN FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?

  Aslında bu haftaya altın tarafında güçlü başlamıştık. Geçtiğimiz hafta Amerika’dan istihdam rakamlarını aldık. Tarım dışı istihdam rakamlarının beklentinin üzerinde gelmiş olması artık FED’in enflasyon soğurken, istihdam piyasasında da pozitif bir seyirle beraber yatırımcının hem Eylül ayında hem de Aralık ayında 2 faiz indirim beklentisi yükselmişti ve geçtiğimiz haftayı pozitif kapattık altın tarafında. Ons altında 2 bin 390 seviyesini gördük, gram altında ise 2 bin 400 seviyelerine kadar yaklaşmıştı geçtiğimiz haftalarda. Yeniden 2 bin 500 seviyesinin üzerinde 1 gr altın yükselişler beraberinde gelmiş oldu.

  Bu hafta nitekim daha sakin, çünkü Amerika merkez bankası Başkanı Powell’ın konuşmalarını takip ediyoruz. Dün konuştu, bugün de yeniden Türkiye saati ile 17.00’da konuşması gerçekleşecek. Tabii ki enflasyon ve istihdam vurgusu var. Enflasyonda yüzde 2’lik hedef gerçekleşinceye kadar faizlerin yüksek kalabileceği vurgusu bu noktada altını tedirgin ediyor diyebiliriz. Dalgalı bir seyir var. Enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Yarın itibarıyla TÜFE rakamlarında aylık bazda 0.1, yıllık bazda ise 3.1’lik bir veri açıklanması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ALTINA OLAN TALEP NE YÖNDE?

  Uzun vadeli baktığımızda özellikle Avrupa’da biliyorsunuz seçim belirsizliği var hem Avrupa Merkez Bankası’ndan hem de İsviçre Merkez Bankası'ndan faiz indirimlerinin geldiğini gördük. İngiltere’nin de Ağustos ayında faiz indirimi yapması bekleniyor. O yüzden Amerika’da daha çok hisse senetleri ve yeni gelen ralliler ile beraber o tarafa para girişin olduğunu görüyoruz ama Asya ve Avrupa tarafında Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre son haftalarda altına olan talep daha fazla diyebiliriz. Fransa'daki seçim belirsizliği ön plana çıkıyor bu noktada.

  ABD'deki seçim belirsizliğine de değinen Sarı, "Trump döneminde güçlü dolar istemişti ki bu noktada güçlü dolar altının baskılanması anlamına gelecektir ama belirsizlik, dünyadaki jeopolitik risklerin artmış olması merkez bankalarının özellikle faiz indirimleri tarafında daha temkinli olması, altının yol haritası açısından belirleyici olmaya devam ediyor diyebiliriz."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ? UZMANLAR NE BEKLİYOR?

  Altındaki beklentilere dair Sarı, "Yıl sonunda 2 bin 750 ons ile 3 bin dolar arasındaki beklenti korunuyor. Yabancı yatırım bankaları raporlarında da bunu izliyoruz. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow