hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Arkadaşına uydu, milyar dolarlar kaybetti! Bill Gates'in onarılmaz hatası

  Arkadaşına uydu, milyar dolarlar kaybetti Bill Gatesin onarılmaz hatası
  expand

  Dünyanın en zengin insanları listesine baktığımızda pek çok tanıdık isimle karşılaşabiliyoruz. Ancak bu listede yine de ters giden bir şeyler olduğunu, aslında dünyanın en zengin insanlarının bu kişiler olmadığını iddia edenler dahi var. Peki, Bill Gates aldığı bir tavsiye yüzünden en zengin olma şansını nasıl kaçırdı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın en zenginleri deyince akla birçok isim geliyor. Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zukerberg ve son yıllarda adı mesleği dışındaki pek çok alanda da duyulan Bill Gates. Hepsi ‘en’ olmasa da zenginlikleriyle 8 milyar insanın dudağını uçuklatıyor. Bu isimler arasında ise Bill Gates’in ‘başınızı duvarlara vurduracak’ bir hikayesi var. Bugünlerde açık ara farkla dünyanın en zengin insanı olabilecek Bill Gates, daha iyi yatırım yapmak üzerine danışmanlık veren ve kendisinin de önerilerini dinlediği arkadaşının bile gerisinde kaldı!

  İLK ÖNCE HİÇ TANIŞMAK İSTEMEDİ

  Warren Buffett ve Bill Gates ilk kez 1991'in ilk hafta sonunda birbirlerini gördü. Berkshire Hathaway'in 2000 yılındaki yıllık toplantısında Buffett, o dönemde Washington eyaletinde yaşayan Washington Post editörü Meg Greenfield'ı ziyaret etti. Greenfield, Gates ailesiyle yakın arkadaştı. Bu yüzden Buffett'ı onlarla da tanıştırmak üzere ziyarete götürdü. Ancak Bill Gates, dünyaca ünlü yatırımcı ve danışman olan Buffett’ın geçim kaynağına pek de saygı duymadığı için başlangıçta Buffett'la tanışmaya hiç niyeti yoktu. Yani aslında bu tanışma Gates tarafından son derece gönülsüz şekilde ortaya çıkmıştı. Belki de Gates yıllar sonra bu basit tanışma ve pek de saygı duymadığı yatırım danışmanlığı mesleğinin, kimilerinin 'dost kazığı' olarak gördüğü hatayı yapmasına sebep olacağını hissetmişti. Hatta kendisi de bu durumu şöyle açıklamıştı:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Warren'la tanışmak bile istemedim. ‘Bu adam bir şeyler alıp satıyor ve bu yüzden piyasalar açısından kusurlar buldu, topluma katma değer değil hatta neredeyse sıfır toplamlı bir oyun’ diye düşündüm. Onunla tanışmadan önceki görüşüm buydu. Bana bir şey icat etmekten bahsetmeyecekti.”Arkadaşına uydu, milyar dolarlar kaybetti Bill Gatesin onarılmaz hatası

  Gates için önemli olan alıp satmak değil, ortaya yeni bir şeyler çıkarmaktı. Ancak 2016'daki bir blog yazısında Gates, Buffett'ın ‘şimdiye kadar kimsenin sormadığı inanılmaz derecede iyi sorularla’ kendisini doldurmaya başlamasının ardından fikrini değiştirdiğini söyledi.

  'BEN ONUN İÇİN İLGİNÇ BİR ŞEMPANZEYDİM'

  Aslında 1991’de Warren Buffett da Gates'le tanıştığı için pek de heyecanlı değildi. Ancak Microsoft'un kurucu ortağına hızla ısındı. Buffett 2000 yılında verdiği bir röportajda Gates ile olan ilişkisi hakkında, "Hemen anlaştık’" demişti. Buffett sözlerine, “Harika vakit geçirdik. Kendisine bu teknik konuları açıklamaya çalıştığı bir şempanzesi vardı. Ancak ben onun için biraz ilginç bir şempanzeydim ve müthiş bir öğretmendim” diye devam etmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Buffett'ın Gates ile dostluğu kimileri için çok samimiyetsizdi. Her ne olursa olsun Buffett Gates’i 2006 yılında servetinin neredeyse tamamını ‘Bill & Melinda Gates Vakfı’ ve diğer dört vakfa bağışlama sözü vermesine ikna etti. Yıllık bağışlarının bir parçası olarak haziran ayında Gates Vakfı'na yaklaşık 3,5 milyar dolar değerinde hisse hediye etti. Warren Buffett artık, yatırım stratejisi olan ‘portföyde çeşitlilik’ ilkesini Gates de uygulamaya başlamıştı. Bu çeşitlilik için Gates, Microsoft’un hisselerini satmaya başladı. Bugünlerde Gates, Berkshire hisselerinin yüzde 54'ünü hayır işleri için dağıttı. Gates o dönemde yaptığı bir paylaşımda, "Warren'ın cömertliği vakfın iddialı hedeflerine ulaşmada muazzam bir rol oynadı ve milyonlarca insanın hayatını etkiledi. Hayat boyu dostluğumuzun ve onun desteğinin benim için ne kadar önemli olduğunu yeterince ifade etmekte her zaman zorluk çekiyorum" demişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EN ZENGİNLER LİSTESİNİN BAŞINDA ‘ARNAULT’

  Yıllar yılları kovalamış ve en zenginler listesine genç isimler eklenmişti. Uzun bir süredir ilk 10’daki yerini koruyan Bill Gates’i 4 milyar dolarlık bir farkla geçen isim ise birlikte çok güldüğü, iş birliği yaptığı 30 yıllık dostu Warren Buffett oldu. Listede Gates ilk 5’te bile yer alamazken Buffett artık 6’üncü sıraya adını yazdırmıştı. Yatırım danışmanı arkadaşı, ekonomistlerin yorumuna göre Gates’e büyük bir ‘kazık’ atmıştı. Eğer Gates, şirketinin hisselerini Buffett’i dinleyerek dağıtmasaydı, bugün en zenginler listesinin 1 numarası Bernard Arnault ve ailesi’nin 208.7 milyar dolarlık servetine ta 6 kat fark atarak 1 numarada yerini sabitleyecekti. Bahsedilen bu rakamlar ise 6 trilyon 395 milyar 253 milyon 700 bin liraya tekabül ediyor. Halbuki Gates, ‘arkadaşça hatayı’ yapmasaydı 1.4 trilyon dolarlık servetiyle, yani 42 trilyon 840 milyar 840 milyon lirayla liste başında yer alacaktı.

  1986’da Microsoft’un yüzde 49 hissesine sahip olan Gates, halka arz ile bu hisseleri yüzde 45’e indirdi. 1998’da 2.06 milyar Microsoft hissesinin büyük bir kısmını sattı. 1999 yılına gelindiğinde Microsoft 500 milyar dolar değeri aşmıştı. O günlerde Gates, yüzde 20 hisseye sahipti. Gates hâlâ, çeşitlendirme amaçlı olarak hisselerini satmaya devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rus asıllı Kanadalı Vitaly Dmitriyevich Buterin, Ethereum'un ve Bitcoin Magazine'in kurucu ortağı olarak biliniyor. Buterin, Gates’in Buffett’in tavsiyesine uyarak sattığı hisselerine ilişkin şöyle konuşuyor: “Portföyde çeşitlendirme iyidir. Bu şekilde birikim yapılmalı.” Buterin, bu mantığı kötüleyenlere ise “Bu berbat bir yaklaşım” cevabını veriyor. Buterin’in güncel serveti ise 1,05 milyar dolar civarında.

  FORBES'İN 'GERÇEK ZAMANLI MİLYARDERLER LİSTESİ'NE GÖRE İLK 10:

  1- Bernard Arnault ve ailesi (208 milyar 700 milyon dolar)
  2- Elon Musk (210 milyar 600 milyon dolar)
  3- Jeff Bezos (181 milyar 200 milyon dolar)
  4- Larry Ellison (142 milyar 100 milyon dolar)
  5- Mark Zuckerberg (141 milyar 200 milyon dolar)
  6- Warren Buffett (127 milyar 700 milyon dolar)
  7- Larry Page (126,5 milyar dolar)
  8- Bill Gates (123 milyar 800 milyon dolar)
  9- Sergey Brin (121 milyar 200 milyon dolar)
  10- Steve Ballmer (119 milyar 900 milyon dolar)

  Kaynak: Milliyet.com.tr / Zeynep Dilara Akyürek

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow