hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

  Asgari ücrete ara zam yapılacak mı
  expand

  "Asgari ücrete ara zam olacak mı?" sorusu gündemdeki sıcaklığını korurken olası ara zam için de siyaset kulislerinden rakamlar gelmeye başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asgari ücrete bu yıl ara zam olacak mı?" tartışması sürerken Merkez Bankası'nın son enflasyon raporunda da asgari ücrete ilişkin önemli değerlendirmeler yer aldı.

  İlave ücret güncellemesi olmamasının dezenflasyon sürecini destekleyeceği belirtildi. Enflasyon gerçekleşmelerinin doğrudan veya dolaylı olarak ücretler üzerinden hizmet sektörü fiyatlama davranışını etkilediği ifade edilen raporda hizmet sektörünün ağırlığını oluşturan üç alt gruba işaret edildi.

  Lokanta, otel, kira ve ulaştırma gruplarının hizmet sektörünün yüzde 58,5'ini oluşturduğu belirtildi.

  Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde çalışanın satın alma gücünün korunması için ücretlerin enflasyon gerçekleşmeleriyle telafi edilmesinin emek yoğun olan hizmet sektöründe geçmiş enflasyonun önemini artırdığı ifade edildi. Geçmiş hizmet enflasyonun ise yaklaşık yüzde 40’ının bir sonraki çeyreğe aktarıldığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asgari ücrete ara zam yapılacak mı

  Geriye doğru endekslemenin yani geçmişteki enflasyona göre; fiyat belirlemenin, başta kira alt grubu olmak üzere hizmetler sektöründe yaygın olduğu tespiti de paylaşıldı. Olası bir zam durumunda rakamın ise 3 ya da 4 bin liralık bir artışın konuşulduğu ifade ediliyor.

  ARA ZAMIN ENFLASYONA ETKİSİ

  Ekonomistler, enflasyon raporundaki değerlendirmelerin olası bir ara zammın yıl sonu enflasyon tahminini bozabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

  Merkez Bankası Başkan Fatih Karahan'ın 2023 yılı enflasyon hedefine ilişkin hükümete gönderdiği açık mektupta da "Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesisi açısından kritik önemde" ifadesine yer verilmişti.

  TEMMUZ AYINDA YAPILACAK EMEKLİ VE MEMUR ZAMLARI NETLEŞİYOR! 

  Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Temmuz ayı zamları arasında "Asgari ücrete ara zam gündemde yok" demişti. Asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacağından diğer zam oranlarına da sosyal refah payı yansıtılmamış olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doç. Dr. Ekonomist Filiz Eryılmaz'a göre; Ocak ayındaki gibi Temmuz ayında sosyal refah payının yer almaması oranları beklentinin altını düşürecek. "Buna bir de Temmuz ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde zamlar beklenin altında kalabilir" diyen Eryılmaz, Haziran ayıyla beraber enflasyon oranlarında düşüş yaşanacağı beklentisini hatırlattı.

  Asgari ücrete ara zam yapılacak mı

  İşte Eryılmaz'ın o açıklamaları;

  "Temmuz ayında zam oranlarına sosyal refah payı yansıtılmayacak. Memur ve memur emeklisine tıpkı Ocak ayındaki gibi toplu sözleşme ve enflasyon farkı yansıtılacak. Ancak bilindiği gibi açıklamalara göre; enflasyon Temmuz ayında düşecek. Bu da demek oluyor ki zam oranları beklentinin altında kalacak. Öte yandan Bakanlıklar şu an tasarruflara yönelik politika izlediğinden emeklilerin beklediği seyyanen zam yansıtılmayabilir. Yani bu beklentilerin çok altında olan bir durum. Kamu harcamalarında da kısıtlamalara gidildi. Tüm bunların tablosuna baktığımızda zam oranları beklentinin altında kalabilir."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow