hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupalı enerji bakanlarından 'Doğal Gaz Anlaşması': Kaybedecek vakit yok!

  Avrupalı enerji bakanlarından Doğal Gaz Anlaşması: Kaybedecek vakit yok
  expand

  Avrupa Birliği ülkelerinin enerji bakanları, enerji gündemiyle Brüksel’de toplandı. Bakanlar, doğal gaza tavan fiyat konusunda anlaşmaya varırken Rusya’nın kısıtlamalarına karşı “kaybedecek zaman yok” mesajı verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Çekya’nın çağrısıyla bölgedeki 27 ülkenin enerji bakanları Brüksel’de toplandı.

  Bakanlar, Komisyon'dan, enerji piyasalarına yardımcı olmak ve pahalı gaz ile elektrik fiyatları arasındaki bağlantıyı koparmak için acil likidite önlemleri hazırlamasını istedi.

  Toplantının ana başlığı, gittikçe tırmanan enerji krizinde arz sıkıntısı ve artan talebe ilişkin atılacak adımlar ve fiyatların düşürülmesi olurken toplantı öncesinde yapılan açıklamalarda Rusya’nın attığı adımlara karşılık olarak “kaybedecek zaman yok” mesajı verildi.

  TAVAN FİYAT NORVEÇ GAZINI DA KAPSAYACAK

  Toplantı sonrası yapılan açıklamada, doğal gaz ithalatında da tavan fiyat belirlenmesi kabul edildi.

  Karar sadece Rusya değil; Norveç’ten yapılacak ithalatları da kapsayacak.

  AB ülkeleri komisyona doğal gaza tavan fiyat, elektriğe talebin azaltılması ve enerji şirketlerine likidite sağlanması için yasal teklif hazırlama görevi verdi. Komisyonun gelecek haftaya kadar teklif üzerinde çalışması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  POLONYA KARŞI ÇIKTI

  Polonya İklim Bakanı Anna Moskwa, elektrik kullanımının azaltılması önerisine şiddetle karşı olduklarını beirtti. Moskwa, Von der Leyen'in "herhangi bir ülkeyi enerji kullanımını azaltmaya zorlama yetkisi olmadığını" belirterek kararların ülkelerin bağımsızlık alanına girdiğini söyledi.

  Polonyalı bakan ülkesinin halihazırda enerji tüketimini sanayide yüzde 25 ve genel kullanımda yüzde 17 azalttığını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow