hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Nebati sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarını değerlendirdi

  Bakan Nebati sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarını değerlendirdi
  expand

  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarını değerlendirdi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Ocak ayında sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 artarken işsizlik ise yüzde 0,5 azalarak 5 ay sonra tekrar tek haneye düştü. Nebati, istihdamın rekor seviyeye ulaştığına dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin sanayi üretimi ve işsizlik verilerine ilişkin değerlendirmeleri şöyle oldu:

  "Küresel ekonomideki tüm zorluklara rağmen 2022 yılında yüzde 5,6’lık güçlü büyüme performansı sergileyen ekonomimiz bu yılın Ocak ayında da kuvvetli görünümünü sürdürmüştür.

  Ocak ayında sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 artarken, aynı zamanda bir önceki aya göre 354 bin kişi ilave istihdam artışı sağlanmıştır. Böylece toplam istihdam 31,8 milyon kişi ile rekor seviyeye ulaşmış ve işsizlik oranı yüzde 9,7’ye gerilemiştir.

  Biz büyük ve güçlü bir ülkeyiz. Bugüne kadar birçok zorluğun üstesinden geldik. Dinamik ve üretken ekonomimizin yanı sıra sahip olduğumuz güçlü kamu maliyesi ile yaşadığımız büyük deprem felaketinin yol açtığı ekonomik kayıpları en kısa zamanda telafi edecek kararlılığa sahibiz."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow