hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BDDK'dan bankalara temettü kararı

  BDDKdan bankalara temettü kararı
  expand

  BDDK, bankaların olası kâr dağıtım taleplerini değerlendirerek, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olacak şekilde özel durumların dikkate alınarak gerçekleştirilebileceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların geçen yıl elde ettiği karlar ile 2022 öncesi dağıtım konusu yapılmayan kar ve yedeklerinin dağıtımına ilişkin kuruluş birliklerine bir yazı iletti.

  Yazıda, bankaların kar dağıtım talepleriyle ilgili bir değerlendirme yapıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

  "Değerlendirmeler neticesinde, dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede hissedarlara 2022'de elde edilen karlar ile 2022 öncesi elde edilmekle birlikte dağıtım konusu yapılmayarak özkaynaklar altında tutulan kar ve yedeklerin nakit çıkışına neden olacak şekilde kâr dağıtımına konu edilmemesinin faydalı olacağı; bununla birlikte olası kar dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow