Bitcoin erimeye devam ediyor: Paralarının yüzde 70'i uçtu

2017 yılında yıldızı parlayan, değeri 20 bin dolar seviyelerine çıkan sanal para birimi Bitcoin'in değeri dip yapmış durumda. Saat 00.30 itibariyle 6 bin 650 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin, 2017'de zirve yaptığı değerden neredeyse yüzde 70 kaybetti. 'Bitcoin zengini' olarak bilinen Winklevoss kardeşler de 'Bitcoin Milyarderleri' ünvanlarını yitirdi, şimdilerde Zcash adlı yeni bir kripto para birimine yatırım yapıyor.Günde 5.3 milyar dolarlık işlemin gerçekleştiği sanal para birimi Bitcoin, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası olmaya devam etse de geçtiğimiz yıl zirve döneminde kendisine yatırım yapanları neredeyse batırmış durumda.

Bitcoin başarısını geçtiğimiz yıl hisse senedi, tahvil ya da emtia gibi geleneksel yatırım araçlarıyla ilgilenmeyen yüz binlerce kişiyi cezbederek elde etti.
BBC Türkçe'de yer alan habere göre artık finans haber sitelerinde 'Bitcoin nereye kadar yükselebilir?' sorusu yerine 'Nerede dip yapacak?' sorusu soruluyor.

Çöküş nasıl başladı?
Yılın ilk aylarında Bitcoin'in önlenemez gibi gözüken yükselişini durduran üç gelişme oldu.

Güney Kore, Bitcoin alım satımı yapanların kimlik bilgilerini açık etmesini zorunlu kılan bir düzenlemeye gitti.
Stripe ve benzeri internet üzerinden ödeme hizmeti sunan şirketler, düşük talep ve Bitcoin transferlerinin uzun sürmesini gerekçe göstererek sanal paraya olan desteklerini geri çektiler.

ABD'de Bitcoin vadeli işlemlerinin başlamasıyla profesyonel yatırımcılar oyuna dahil oldu ve Bitcoin çılgınlığına kapılarak sanal parayı satın alanlar, fiyatlara yön veren tek kitle olmaktan çıktı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS