hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Boeing, 2.000 İK ve finans çalışanını işten çıkaracak

  Boeing, 2.000 İK ve finans çalışanını işten çıkaracak
  expand

  Boeing, finans ve insan kaynaklarında yaklaşık 2.000 beyaz yakalı işçiyi işten çıkarmayı planlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikan havacılık şirketi Boeing, finans ve insan kaynakları departmanlarında görevli yaklaşık 2.000 çalışanını işten çıkararak onun yerine ağırlığı mühendisliğe vermeyi planladığını duyurdu.

  Boeing, böylece ofis personelini azaltacak. Diğer taraftansa şirket mühendislik ve üretime odaklanan 10.000 çalışanı eklemeye hazırlanıyor.

  Şirket, işten çıkarılacak çalışanların henüz bilgilendirilmediğini söyledi. Serbest bırakılan personel tarafından yürütülen işlerin bir kısmı, Hindistan'ın Bengaluru kentindeki Tata Danışmanlık Hizmetleri'ne ihale edilecek, diğer işler ise süreçlerin modernleştirilmesi ve basitleştirilmesi yoluyla ortadan kaldırılacak.

  Şirket, "Kaynaklarımızı mühendislik ve üretime odaklayabilmemiz ve ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve teknoloji geliştirme çabalarımızı doğrudan destekleyebilmemiz için bazı kurumsal destek işlevlerinde daha az personel beklediğimizi ekiplerimizle şeffaf bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boeing , pandemi uçak talebinin keskin bir şekilde düşmesine neden olduğundan, 20.000 çalışanı 2020'de 141.000'e düşüren birkaç tur işten çıkarma duyurmuştu. Alıcılar en önemlisi 2018'in sonlarında ve 2019'un başlarında meydana gelen ölümcül kazaların ardından yılın büyük bir bölümünde uçak siparişlerini iptal etti. Ancak Boeing geçen yıl iş gücünü 15.000 artırarak istihdamı 156.000'e çıkardı. Ve bu yıl 10.000 mühendislik ve üretim çalışanı daha işe almayı planladığını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow