hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Borsa İstanbul duyurdu: Açığa satışta 'yukarı adım kuralı' bugün de geçerli

  Borsa İstanbul duyurdu: Açığa satışta yukarı adım kuralı bugün de geçerli
  expand

  Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan hisselere yönelik geçen hafta uygulanan açığa satışta yukarı adım kuralının bugünkü seansta da geçerli olacağını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) bir açıklama yayımlayarak Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan hisselerde 14-16 Eylül'de uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildiğini aktardı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 16/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 19/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

  Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

  Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow