hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (19 Haziran 2024)

  Brent petrol fiyatı ne kadar oldu (19 Haziran 2024)
  expand

  Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda 84,98 dolardan işlem görüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Önceki gün 85,49 dolara kadar yükselen Brent petrol, günü 85,33 dolar seviyesinde tamamladı. Saat 09.45 itibarıyla Brent petrolün varil fiyatı kapanışa göre yüzde 0,41 azalarak 84,98 dolar seviyesine geriledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 80,42 dolardan alıcı buldu.

  Petrol fiyatlarındaki düşüşte, ABD'deki petrol talebine ilişkin endişeler etkili oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD'nin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 2 milyon 264 bin varil arttığını öngördü. Bu stok artışı öngörüsü, ülkede talebin zayıfladığına işaret ederek fiyatları baskıladı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin resmi stok verileri de gün içinde açıklanacak.

  Öte yandan, dünya genelinde yaşanan jeopolitik gerginlikler fiyatların aşağı yönlü hareketlerini kısıtlamaya devam ediyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları ve İsrail-Lübnan sınır hattındaki gerilim, bölgede endişeleri artırıyor. İsrail ordusu, Hizbullah ile yaşanan gerilim devam ederken Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca, Rusya'nın Rostov Bölge Valisi Vasily Golubev'in açıklamasına göre, Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracı saldırısı, Rusya'nın güneyindeki Azov limanında yer alan petrol terminalinde büyük bir yangına neden oldu.

  Brent petrolde teknik olarak 85,99 ile 87,81 dolar aralığının direnç, 84,17 ile 82,35 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow