hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Brezilya Merkez Bankası, faiz indirim sürecine ara verdi

  Brezilya Merkez Bankası, faiz indirim sürecine ara verdi
  expand

  Brezilya Merkez Bankası (BCB) Para Politikası Komitesi (COPOM), gösterge borç verme faizi olan Selic oranını %10,50'de sabit tuttu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu karar, piyasa beklentileriyle uyumlu olarak alındı. COPOM, borçlanma maliyetlerini 2023 yılı Ağustos ayından bu yana toplamda 325 baz puan düşürmüş oldu.

  COPOM’un açıklamasında, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin hedefe çekilmesi için para politikasının daraltıcı kalması gerektiği vurgulandı. Faiz oranındaki gelecekteki olası değişikliklerin enflasyon hedefine ulaşma konusundaki kararlılığa bağlı olacağı belirtildi.

  Bu toplantıda, Mayıs ayındaki faiz oranlarına ilişkin farklı görüşlerin ardından, üyelerin oybirliği ile karar alması, yatırımcılar arasında enflasyonla mücadele konusunda duyulan şüpheleri hafifletici bir etki yarattı.

  BCB'nin son haftalık anketine göre, ekonomistler 2024 yılı sonu için Selic oranı tahminlerini %10,25'ten %10,50'ye, 2025 yılı sonu tahminlerini ise %9,25'ten %9,50'ye yükseltti. Brezilya'da en son açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamları %3,93 seviyesinde gerçekleşti. Aynı ankete göre, enflasyon tahmini bu yıl için %3,90'dan %3,96'ya, 2025 yılı için ise %3,78'den %3,80'e yükseltildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow