hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çalışan annelere bakım desteği... Bakan Işıkhan başvuru sayısını açıkladı!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışan annelere 325 euro desteğe iki günlük sürede yapılan başvuru sayısını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışan annelere verilecek 325 avro bakıcı desteğiyle ilgili "Ön kayıtları 3 Haziran'da başlayan proje oldukça fazla talep gördü, ikinci gün itibariyle toplam başvuru sayısı 12 bin 246 kişi oldu" dedi.

  Işıkhan, Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Pazartesi günü başvuruları başlayan Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'ne şu ana kadar kaç kişinin başvurduğunun sorulması üzerine Işıkhan, şunları söyledi:

  "En önemli hedeflerimizden birisi kadın istihdamının desteklenmesi ve kayıtlı istihdamla kadınların bugün ve yarınlarının güvence altına alınması. Bu kapsamda SGK aracılığıyla 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'ni hayata geçirdik. Projenin toplam süresi 20 aydır. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 0-24 aylık çocuğu olan çalışan anneler sisteme başvuru yapabilecek. Ödemeler anneye yapılacak bakıcıya ayrı bir ödeme yapılmayacak. Bütçesi 15.3 milyon avro olan projemiz ile 12 ay boyunca aylık ortalama 7000 kadının (3.500 anne ve 3.500 bakıcı) kayıtlı istihdamı desteklenecek. Proje ile aylık her bir çalışan anne için 325 Avro destek verilmesi planlandı. Ön kayıtları 3 Haziran'da başlayan proje oldukça fazla talep gördü, ikinci gün itibariyle toplam başvuru sayısı 12 bin 246 kişi oldu. Ön kayıtların alınmasından sonra kesin kayıtlar temmuz ayında tamamlanacak. Proje teşvik ödemeleri Ağustos 2024 itibariyle başlayacak ve 12 ay sürecek."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "236 BİN KADIN İSTİHDAMA KATILDI"

  Işıkhan, kadın istihdamının artırılması hedefiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde 9 Şubat'ta hayata geçirilen İş Pozitif Programı ile ilgili de "Program kapsamında şimdiye kadar 263 bin 162 kadının istihdama katılmasına aracılık ettik. Rakamlar daha da artacak elbette, biz bununla da yetinmiyoruz, gençler ve engelliler için de benzer projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca yine Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılıyla 2021 hayata geçirdiğimiz Kayıtlı Kadın İstihdamının desteklenmesi Projesi (Women-UP) ile Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Samsun, Ankara, Aydın, Denizli ve İstanbul illerinde 4 Bin kadın iş verene, işyerlerinde ilave olarak işe aldıkları 4 Bin kadın çalışandan dolayı 25 ayda toplamda 635,9 milyon lira ödeme yaptık" bilgisini paylaştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow