Çalışanlarını BES'e dahil etmeyen iş yerlerine ceza yağacak

Çalışanlarını BES'e dahil etmeyen iş yerlerine ceza yağacak

Çalışanlarını BES'e dahil etmeyen iş yerlerine ceza yağacak

Geçtiğimiz temmuz ayında kanun gereği çalışanlarını BES'e dahil etmeyen 47 bin işletme tespit edildi. Yaklaşık 2 milyon kişinin tarafından girişinin yapılmadığı belirlendi, bu nedenle işyerlerine kişi başına 100 lira ceza kesilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Temmuz ayında kanun gereği 10-49 arası çalışanı olan 131 bin 446 işyerinde, 4.5 milyon kişinin işverenleri tarafından otomatik BES’e dahil edilmesi gerekiyordu. Ancak 1.6 milyon çalışan sisteme alındı, 47 bin işletmedeki 2 milyon kişinin girişinin yapılmadığı tespit edildi. Bu işverenlere 200 milyon TL ceza kesilecek.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre 2017’de, 45 yaş altı tüm çalışanların işverenleri tarafından BES’e alınmasını öngören otomatik katılım uygulaması kapsamında; önce 2017’nin ocak ayında 1000 ve üzeri çalışanı olan şirketler, nisan ayında 250 ila 1000 çalışanı olan işletmeler ile kamuda çalışan memurlar ve temmuzda da 100-250 arası çalışanı olan işverenler sisteme giriş yaptı. 2018’in ocak ayında ise 50-100 arası çalışanı olan şirketler ile belediyeler ve KİT’lerdeki 45 yaş altı çalışanlar BES’e alındı. Böylece 2017 başından, bu yılın şubat ayına kadar toplam 10 milyon 594 bin çalışan, işverenleri tarafından hemen hemen hiç fire vermeden sisteme dahil edildi.

İran Irak sınırı yakınlarında deprem

4.5 milyon kişinin girişi yapılmalıydı

Bu yılın temmuz ayında ise kanun gereği 10-49 arası çalışanı olan –ki, bunların tamamı KOBİ- 131 bin 446 işyerinde 45 yaş altı 4.5 milyon kişinin işverenleri tarafından sisteme girişinin yapılması gerekiyordu. Ancak beklenen olmadı ve sadece 84 bin 519 şirkette çalışan 1.6 milyon kişi sisteme dahil oldu. 47 bine yakın şirkette çalışan 2 milyon kişinin ise işverenleri tarafından otomatik BES’e alınmadığı tespit edildi. Oysa otomatik BES, işverenler açısından zorunlu bir uygulama. Yani, kanun gereği tüm işverenler, 45 yaş altı çalışanlarını zorunlu olarak sisteme dahil etmek ve çalışanların maaşından bireysel emeklilik katkı payını kesip, anlaştığı emeklilik şirketine aktarmak zorunda.

Seramik öğretmeni öldürüldü

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çalışan başına 100 lira ceza 

İşveren bu yükümlülüğünü yerine getirmezse ne olacak? Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu işverene ciddi bir cezai yaptırım öngörüyor. Kanundaki maddeyi sizlerle de paylaşayım ki, yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenler neyle karşılaşacaklarını bilsinler. Kanunda, ‘Çalışanın BES katkı payı, işçi alacağı niteliğinde imtiyazlı bir alacaktır. İşverenler yükümlülükleri bakımından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından denetlenir. İşverenin yükümlülüklerine ve yürürlüğe konulan düzenlemelere uymaması halinde, her bir ihlal için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 100 TL idari para cezası uygulanır” yazıyor.

'Dernekler Yönetmeliği'nde değişiklik

200 milyon lirayı aşıyor

Peki, bu ne anlama geliyor? Kanun gereği çalışanlarını otomatik BES’e dahil etmeyen işverenlere, dahil etmediği her bir çalışan için 100 lira para cezası kesilecek. Kim kesecek? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. İşte temmuz ayında 47 bine yakın işveren, çalışanlarının BES’e girişini yapmadı. Bu şekilde 2 milyondan fazla çalışanının otomatik BES’e dahil edilmediği tespit edildi. Şimdi bu 47 bine yakın şirket, Bakanlığın keseceği yüklü ceza ile karşı karşıya. Yapılan hesaplara göre de çalışan başına 100 liradan, 47 bin şirkete kesilecek ceza tutarı 200 milyon lirayı buluyor.