hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cevdet Yılmaz: Programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz

  Cevdet Yılmaz: Programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz
  expand

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz resmi sosyal medya hesabı X üzerinden açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cevdet Yılmaz resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

  Kararlılıkla uyguladığımız programımızın olumlu sonuçlarını görmeye devam ediyoruz.

  Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Nisan ayı işsizlik verisi yüzde 8,5 oranıyla azalmaya devam etmektedir. Bir önceki aya ve OVP beklentilerimize göre iyi performans gösteren işsizlik oranı geçtiğimiz yıl Nisan ayına göre 1,5 puan azalmıştır.

  2024 yılı Nisan ayında istihdamımız bir önceki yılın aynı ayına göre 983 bin kişi artarak 32,6 milyon kişi olarak gerçekleşmiştir.

  Genç ve kadın istihdamı, önemle takip ettiğimiz konuların başında geliyor. Nisan ayında gençlerde işsizlik oranı, yüzde 14,5 ile aylık bazda genç işsizlik verisinin açıklanmaya başladığı 2005 yılından bu yana en düşük seviyededir. Kadınlarda ise yıllık bazda işsizlik 2,9 puan azalarak yüzde 11,1 olarak gerçekleşmiştir. Ekonomimizin potansiyelini yükseltme yolunda, genç ve kadın istihdamındaki bu olumlu seyir umut vericidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Girmiş olduğumuz dezenflasyon döneminde ilerlerken, sürdürülebilir ve kaliteli büyümeyle işgücü potansiyelini harekete geçirmeye, yeni istihdam imkanları oluşturmaya ve vatandaşlarımızın uzun vadeli refahını artırmaya devam edeceğiz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow