hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Değeri 23 milyon dolar! Kraliçe II. Elizabeth anısına altın ve pırlantadan dev madeni para

  Değeri 23 milyon dolar Kraliçe II. Elizabeth anısına altın ve pırlantadan dev madeni para
  expand

  Kraliçe II. Elizabeth anısına 23 milyon dolarlık dev madeni para tasarlandı. Hatıra parası, basketbol topu genişliğinde 3.6 kilogram altın ve 6 binden fazla pırlanta taşından oluşuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kraliçe II. Elizabeth'in hayatını onurlandıran yeni bir madeni para, "tüm zamanların en değerli madeni paraları arasında" olabilir.

  "Taç" adı verilen basketbol topu genişliğindeki parça için 3.6 kilogram altın ve 6 binden fazla pırlanta taşi kullanıldı. Lüks anı parasını üreten East India Company, ona "yaklaşık 23 milyon dolar" değerinde değer biçti.

  Kraliçe Elizabeth'in ölümünün birinci yıldönümünden günler önce, Pazartesi günü tanıtılan hatıra parası, bir bütün olarak Birleşik Krallık'ta yasal ödeme aracı olarak kabul edilmiyor.

  Açık artırmada satılan en pahalı madeni paraya ilişkin mevcut Guinness Dünya Rekoru, Haziran 2021'de Sotheby's New York'ta 18,9 milyon dolar getiren 1933 tarihli nadir bir ABD "Double Eagle"a ait .

  Madeni paranın çapı 24 santimden fazla. Bu da onu NBA düzenlemelerine uygun bir basketbol topundan daha geniş yapıyor ve tasarımı, elmas yataklarına yerleştirilmiş neredeyse bir düzine 24 karatlık altın paradan oluşuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ortadaki madeni para yaklaşık 1 kilo ağırlığa sahipken etrafındaki daha küçük olanların her biri 30 gram ağırlığında ve merhum hükümdarın portrelerini veya tasvirlerini içeriyor.

  Kaynak: TRT Haber

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow