hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Deprem kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımından kimler faydalanacak? e-Devlet kira yardımı ekranı!

  Deprem kira yardımı başvurusu nasıl yapılır Kira yardımından kimler faydalanacak e-Devlet kira yardımı ekranı
  expand

  Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Deprem sonrası afetzedelere birtakım ödemeler yapılmaya başlandı. Taşınma yardımı, nakdi yardım ve barınma yardımı yapılan yardımlar arasında yer alıyor. Depremzede kira yardımı başvuru şartları gündemde yer alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, hane başı 15'er bin lira taşınma yardımı ödemesine başlandığının altını çizerek, "Kiraya çıkan depremzedelere 3 bin lira ile 5 bin lira arasında destek veriyoruz." dedi. Peki, Deprem kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımından kimler faydalanacak? İşte e-Devlet kira yardımı ekranı başvuru bilgileri.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Afetzede Barınma ve Taşınma Desteği, Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından depremzede vatandaşların ve yakınlarının gündeminde yer alıyor. Deprem bölgesinde konutu Bakanlık tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlara Afetzede Barınma Yardımı sağlanacak. İkamet adreslerinin bulunduğu il valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacaktır.

  DEPREM KİRA YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANACAK?

  Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları deprem afeti nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; kiracıya 3 bin TL, ev sahibine ise 5 bin TL kira yardımı yapılacaktır. 

  DEPREM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar barınma desteği başvurularını, e-Devlet üzerinden AFAD'ın "Afetzede Barınma Desteği" ekranından yapabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuyla ilgili açıklama yapan AFAD'ın Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşım şu şekilde:

  "Deprem bölgesinde konutu @csbgovtr tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlarımız için, “Afetzede Barınma Desteği” başvuruları @ekapi üzerinden başlamıştır.

  Hatalı başvuru durumunda, "İPTAL" seçeneği kullanılarak yeniden başvuru yapılabilmektedir."

  AFETZEDE TAŞINMA DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

  KİRA YARDIMI NE ZAMAN YATACAK?

  Kira yardımı ödeme tarihleri henüz Bakanlık tarafından açıklanmadı.

  DEPREMZEDELERE YAPILAN DİĞER YARDIMLAR

  Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "İlk etapta oturulamaz hane başına 15 bin TL, taşınma ve 2-5 bin arası kira yardımı, hane başına 10 bin TL yardım yapacağımızı açıklamıştım. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına, acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz." ifadelerini yer verdi. Buna göre; 100 bin TL nakdi destek ödemeleri, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilecek. Ödemelerin yapılacağı tarihle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow