Depremlerde hasar alan araç sayısı 1 milyonu aşıyor! İşte ödenecek sigorta tutarı

Depremlerde hasar alan araç sayısı 1 milyonu aşıyor! İşte ödenecek sigorta tutarı

Depremlerde hasar alan araç sayısı 1 milyonu aşıyor! İşte ödenecek sigorta tutarı

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde toplamda 1 milyonu aşan sayıda aracın hasar aldığı belirtiliyor. Peki bu araçların yüzde kaçı kaskolu? Sigorta şirketleri ne kadar ödeyecek? Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı cevapladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahramanmaraş merkezli ve toplamda 11 ili etkileyen depremler kapsamında 1 milyon aracın hasar adlığı belirtiliyor. Peki bu araçların ne kadarı kaskolu? Hurdaya çıkan araçlar ne olacak? İşte detaylar..

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı şu ifadeleri kullandı:

“Bu bölgede 530 bin aracın kaskosu var. Bu yüzde 17’ye tekabül ediyor. Büyük ihtimalle bölgede 3 milyon araçtan 1 milyona yakınının hasarlı olma durumu var. 530 bin kaskolu aracın ne kadarı hasar görmüştür? 170 bin - 200 bin aracın hasar görmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Kasko poliçelerinin neredeyse tamamında deprem teminatı otomatik geliyor. Bazı poliçelerde muafiyet olabilir. Bunu kontrol etmek gerekir. Deprem muafiyeti geldiğinde kasko primi düşüyor. O yüzden sigortalılar bunu tercih edebiliyorlar. Ya da sigorta şirketleri uygun fiyatta muafiyet şartını kendi de koyabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

‘RAYİÇ DEĞER ÜZERİNDEN ÖDEMELER BAŞLADI’

Sigorta şirketleri ile tarafımıza açılan kasko hasar dosyalarının ekspertizleri çok hızlı yapılıp tam hasarlı olanlar yani, pert olanlar piyasa rayiç değeri üzerinden hesaplanıp ödemelerine başlanıldı.

‘KISMİ HASARLILARDA ONARIMA BAŞLANILDI’

Maksimum 15 gün ile 1 ay içerisinde ödemeler yapılıyor. Kısmi hasarlı olan yani onarımı gereken araçlarda ise çevre illerdeki servislere çekilerek onarımlarına başlanıldı.

PERT ARAÇLARIN DURUMU NE OLACAK?

Tamamen pert olan araçlarda sigorta şirketi parayı ödedikten sonra aracın mülkiyeti sigorta şirketine geçiyor. Şirket bu arabayı tamamen trafiğe çıkarılamayacak durumdaysa hurdaya ayırıyor. Ama tamir edilip tekrar piyasaya çıkabilecek durumda ise hasarlı hali ile ihaleye çıkarıp satıyor.

BULUNAMAYAN ARAÇLARIN DURUMU NE OLACAK?

Hurda araçlar sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hurda araç parklarına çekiliyor. Bir taraftan da enkazların altında kapalı garajlarda kalan ulaşılamayan araçlar var.

Araçlar gerçekten enkazda mı kaldı, yoksa başka yerde mi? Enkazlar kaldırıldıktan sonra otoparkta olduğu belirtilen araçlara ulaşılıp ‘hasarlı mı değil mi?’ diye bakılacak. Hasar oranlarının tespiti ayrıca yapılabilir.

ARAÇ SAHİBİ HAYATINI KAYBETTİYSE ÖDEMELER KİME YAPILIYOR?

Araç sahipleri vefat etmişse bunun her türlü ödemesi mirasçılarına yapılabiliyor. Ama araç onarımı gerekiyorsa sigorta şirketi bunu karşılayıp onarılmış aracı mirasçılara teslim ediyor. Mirasçılar da mirasçılık belgesi ile aracın ruhsatlarını üzerlerine alabiliyorlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

‘BÖLGEDE TOPLAM 4 MİLYON POLİÇE VAR’

Bölgede yaklaşık konut poliçesi, zorunlu deprem poliçesi, kasko poliçeleri, iş yeri poliçeleri ve hayat poliçeleri gibi yapılan poliçelerin toplam adedi 4 milyonun üzerindedir.

‘SİGORTA SEKTÖRÜ 4 MİLYAR DOLAR ÖDEME YAPACAK’

Son güncel hesaplamalara göre sigorta sektörü toplamda 4 milyar dolar civarında (yaklaşık 76 milyar TL) bir sigorta hasarı ödeyecektir.

Sigorta şirketleri deprem teminatlarının tamamını yurt dışında reasürans yaptırdığı için şirketlerin ödeyeceği tutar yaklaşık yüzde 6-7 civarındadır. Bu da yaklaşık olarak 240 milyon dolar gibi bir rakama denk gelmektedir.

Türkiye’deki sigorta şirketlerinin tamamı bu kalan payı rahatlıkla ödeyebilecek güce sahiptir ve ödüyorlar.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber