Deutsche Bank'tan Fed faiz indirimi öngörüsü

Deutsche Bank'tan Fed faiz indirimi öngörüsü

Deutsche Banktan Fed faiz indirimi öngörüsü
expand

Alman Deutsche Bank 'Fed daha agresif faiz indirimine gidebilir' öngörüsünde bulundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Deutsche Bank ekonomistlerine göre ABD'de gelecek yılın ilk yarısında hafif bir durgunluk yaşanması halinde Fed'in piyasaların şu anda fiyatladığından daha agresif bir şekilde faiz indirimine gidebilir.

Ekonomistler yayımladıkları görünüm raporunda Fed'in 2024 yılında 175 baz puanlık faiz indirimine gideceğini öngördü.

Beklentiler gerçekleşirse halihazırda yüzde 5,25-yüzde 5,5 seviyesinde bulunan Fed faiz oranı 2024 yıl sonuna kadar yüzde 3,5-yüzde 3,75 seviyesine düşecek. Piyasalar halihazırda Aralık 2024'te Fed faizinin yüzde 4,48 olacağını fiyatlıyor.

Deutsche Bank Kıdemli Ekonomisti Brett Ryan, ABD ekonomisi için yılın ilk yarısında negatif büyüme beklediğini, bunun da işsizlik oranının gelecek yılın ortasında "oldukça keskin bir şekilde" yüzde 3,9'dan yüzde 4,6'ya yükselmesine yol açacağını öngördüklerini söyledi.

"Ekonominin yılın ilk yarısında yumuşak bir döneme girdiğini ve bunun da yıl ortasından itibaren daha agresif bir kesinti profiline yol açtığını görüyoruz" diye konuşan Ryan, aynı zamanda bankanın ekonomik zayıflığı "enflasyonist baskıları hafifletmesini" beklediğini ifade etti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Deutsche Bank, Fed'in Haziran 2024 toplantısında 50 baz puanlık ilk kesintinin ardından yılın geri kalanında 125 baz puanlık indirim yapmasını bekliyor.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow