Doğuş, Garanti hisselerini sattı

Doğuş, Garanti hisselerini sattı

Garanti Bankası hisselerinin bir kısmını daha İspanol BBVA'ya sattı. Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ferit F. Şahenk sürdürmeye devam edecek.

Doğuş Holding A.Ş. tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platfotmu'na gönderilen yazıda;

"T.Garanti Bankası A.Ş (‘Garanti Bankası') nezdinde sahibi bulunduğumuz ve Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin toplam % 9,95'ini temsil eden 417.900.000 TL nominal değerde payın Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (‘BBVA') tarafından satın alınması (‘İşlem') hususunda Doğuş Grubu ve BBVA arasında mutabakata varılmıştır. Varılan mutabakat gereği beher payın bedeli 7,95 TL olarak belirlenmiş olup, toplam satış bedeli 3.322.305.000 TL'dir. Ödeme BBVA tarafından kapanış tarihinden bir iş günü öncesindeki son üç iş günü kurları dikkate alınarak USD olarak yapılacaktır. İşlemin kapanışı, satıcıların yetkili organ kararlarının tamamlanması ve ilgili resmi merciler nezdinde yapılacak işlemleri takiben gerçekleştirilecektir. Söz konusu satın alma sonucunda BBVA'nın Garanti Bankasında sermayesindeki payı % 49,85'e yükselmiş olacaktır. Taraflar arasındaki 19 Kasım 2014 tarihli Hissedarlar Sözleşmesi kapanış tarihinden itibaren sona erecektir." denildi

İspanyol yatırımcı BBVA'dan gönderilen yazıda ise;

"Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A. (BBVA), bugün Doğuş Holding A.Ş. ve Doğuş Araştırma Geliştirme ve Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. ile (her ikisi birlikte "Satıcılar" veya "Doğuş" olarak anılacaklardır) Doğuş'un Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'de ("Garanti Bankası") sahip olduğu ve Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin %9,95'ini temsil eden 417.900.000 Türk Lirası nominal bedelli paylarını ("Paylar") beher payın bedeli 7,95 Türk Lirası, toplam 3.322.305.000 Türk Lirası bedelle satın ve devir almak için ("Devralma") bir anlaşma imzalamıştır.

Devralmanın tamamlanması, diğer şartların yanında, (i) Satıcılar'ın her birinin genel kurulunun satışı ve payların BBVA'ya devrini onaylamasına ve (ii) ilgili düzenleyici kuruluşlardan onaylarının alınmasına bağlıdır." denildi.

Hisse devrinin 2017 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor. Hisse devrinin tamamlanmasının ardından Garanti Bankası'nda BBVA'nnı hisse oranı yüzde 49.85 e yükselirken Doğuş hissesi ise binde 5'e düşecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS