hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dolara kırmızı ışık yok! Şirketlerin zararları Fed'i frenlemeyecek

  Dolara kırmızı ışık yok Şirketlerin zararları Fedi frenlemeyecek
  expand

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkez banaksı Federal Reserve’in (Fed) doların değerini yükseltmesi dev şirketleri zorlarken Washington yönetimi vaziyetten memnun görünüyor. Güçlü dolar ABD şirket kazançlarından milyarları sildi ancak Fed’in politikasının devamında bir engel yok.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fed tarafından değeri yükseltilen dolar, ABD şirketlerinin ikinci çeyrek satışlarında servet kaybına neden oldu. Birçok şirket haneye eksi yazarken bazıları yılın geri kalanı için rehberliklerini kesmesine neden oldu.

  Financial Times’da yer alan bir habere göre, ABD para biriminin 20 yılın en yüksek seviyesine yükselmesi, küresel operasyonları olan işletmelere zarar veriyor.

  Geçen hafta IBM, doların güçlenmesinin bu yıl gelirlerini ikinci çeyrekte yaklaşık 900 milyon dolar olmak üzere 3,5 milyar dolar azaltabileceği konusunda uyardı. İlaç devi Johnson & Johnson, dolardaki hızlı artışın bu yıl satışlarını 4 milyar dolar azaltabileceği konusunda uyarması üzerine rehberliğini kesti.

  Apple ve Microsoft gibi teknoloji endüstrisinin devlerinin önümüzdeki günlerde üç aylık sonuçları yayınlamasıyla büyümesi bekleniyor.

  YELLEN DURGUNLUĞA YEŞİL IŞIK YAKTI

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün CNBC’de katıldığı televizyon programında ekonomik daralmayı resmen kabul etti. Verilerin henüz resesyon noktasında olmadığını söyleyen Bakan, söz konusu dönemi “geçiş süreci” olarak adlandırdı. Yellen’ın ifadeleri ‘zemin hazırlama’ olarak görülürken bazı finans gazetecileri ise resesyonun da tıpkı enflasyon yükselişinin başlangıcında olduğu gibi küçümsendiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Morgan Stanley Stratejisti Michael Wilson, Fed’in para politikasını sıkılaştırmayı durdurmasını beklemek için çok erken olduğunu söyledi.

  Wilson, Fed'in hep bir ekonomik daralma başlamadan sıkılaştırmayı sonlandırdığını hatırlatırken son ayda 9,1 oranına çıkan enflasyonun Fed'i, geçmişe göre daha uzun süre devam etmeye zorlayacağını savundu.

  ECB DE GÜÇLÜ EURO İSTİYOR

  Öte yandan, sıkılaştırma dalgasının diğer temsilcisi Avrupa Merkez Bankasında (ECB) da Eylül'deki toplantıda alınacak karar tartışılmaya başlandı. Geçen hafta 11 yıl aradan sonra faiz artışı yapan bankanın üyesi Letonya temsilcisi Martins Kazaks, "Bu ay yapılan faiz artırımının ECB'nin tek önden yüklemeli faiz artırımı olacağını söyleyemem. Eylül ayında da faiz artırımının oldukça ciddi olması gerekli" diyerek yüksek faiz artırımına işaret etti. Kazaks, zayıf euro’yu ‘problem olarak niteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow