hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Döviz borcu olanlar dikkat! Kur Korumalı Mevduatta yeni düzenleme

  Döviz borcu olanlar dikkat Kur Korumalı Mevduatta yeni düzenleme
  expand

  Döviz kredisi olan şirketler için yeni bir Kur Korumalı Mevduat düzenlemesi getirildi. Yabancı para cinsi mevduatlar en az 1 ay vadeyle KKM hesabına dönüştürülebilecek. Uygulamaya dahil olan şirketlerden vade süresi boyunca döviz alımı yapmama taahhüdü istenirken şirketler KKM'den aynı şekilde faydalanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Döviz yükümlülüğü olan tüzel kişilerin döviz veya Türk Lirası cinsinden mevduat ve katılma hesaplarına sağlanacak destek hakkında tebliğ' Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Yürürlüğe giren yeni uygulumaya göre ithalat bedeli ödemesi veya döviz kredilerinin geri ödemesi bulunan şirketler, ellerindeki döviz hesaplarını en az 1 ay vadeli olarak Kur Korumalı Mevduat hesabına çevirebilecek. Vade sonunda Türk Lirası mevduat hesabı sahibine anapara ile faiz, katılma hesabı sahibine ise vade sonundaki katılma hesabı bakiyesi banka tarafından ödenecek.

  Vade sonu kurunun vade başı kurundan yüksek olması ve kur farkı üzerinden hesaplanan tutarın banka tarafından ödenecek faiz veya kâr payından yüksek olması durumunda, kur farkı üzerinden hesaplanan tutardan faiz veya kâr payı düşülerek hesaplanan tutar Merkez Bankasınca mevduat veya katılma hesabı sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRMEYEN KREDİ ALAMAYACAK

  Bu uygulamadan yararlanan şirketlerden vade boyunca döviz alımı yapmama taahhüdü alınacak. Taahhüdünü yerine getirmeyen yurtiçi yerleşik tüzel kişilerin Merkez Bankası kaynaklı kredi kullanım talepleri, taahhüdün yerine getirilmediğinin tespit edildiği tarihten itibaren bir yıl süreyle kabul edilmeyecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow