Dolar/TL 3.83'te, gözler Fed'in kararında

Dolar/TL 3.83'te, gözler Fed'in kararında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artıracağı beklentisiyle rekora yakın seviyelerden gerileyen Dolar/TL yeni güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinde başladı. Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararını bekliyor.

Bu akşam açıklanacak olan Fed'in faiz kararı doların hareketi açısından belirleyici olacak. Uzmanlar, Fed'in faiz artırmasına kesin gözüyle bakarken 2018 yılı için 'dotplot' olarak bilinen faiz artış tahminlerinin 3'ten 4'e çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun ise daha önemli olduğuna vurgu yapıyor. 

HSBC Portföy Yönetimi'nden İbrahim Aksoy faiz artış tahmininin düşürülmesinin doları negatif, yükseltilmesinin pozitif etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Aksoy "Fakat vergi indirim paketinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nda geçtiği bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahmininde aşağı yönlü revizyon görülmeyebilir. Yellen’ın basın toplantısında yapılacak açıklamalar, son toplantısı olsa da, geleceğe dair sinyal oluşturacağı için izlenecek." yorumunu yaptı.

FED'den sonra TCMB

Merkez Bankası'nın faiz kararı da yarın piyasalara damga vuracak. Genel beklenti Merkez'in TL'deki değer kaybı ve yüksek enflasyonu göz önünde bulundurarak GLP faizinde artış yapacağı yönünde ancak miktarına dair görüş ayrılıkları var.

Erdoğan: Beyhude bir çaba

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Merkez Bankası'nın faiz kararına 2 gün kala, 'faiz artacağı yönündeki beklentinin beyhude olduğunu' söyledi. Erdoğan, dün yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: 

Döviz kurunda kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum. Kısa süreli manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını beyhude bir çaba olarak görüyorum. Ama ben yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum. Açıklamaya da devam edeceğiz. Çünkü yüksek faizin olduğu bir ülkede enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum. Bunu sizler hafıza kartınıza alınız. Şu anda ödenen faizlerle bizler çok daha ciddi yatırımları yapma imkanına sahibiz. Bunu bir defa aşmamız lazım. Ama bunu da hafıza kayıtlarımızdan silmemiz lazım. 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS