hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyada dengeler değişiyor! SWIFT'ten çok konuşulacak para raporu

  Dünyada dengeler değişiyor SWIFTten çok konuşulacak para raporu
  expand

  Geçen yıl Şubat ayında Rusya'yı ağdan çıkararak çarpıcı bir karara imza atan SWIFT'in son raporunda hamlenin sonuçları görüldü. Euro'nun uluslararası ödemelerde kullanımı 3 yılın en düşük seviyesine inerken Çin para birimi ise son ayların zirvesine çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SWIFT (Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) verilerine göre euronun uluslararası ödemeler için kullanımı Nisan ayında son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

  SWIFT verilerine göre Nisan ayında uluslararası ödemelerde euronun kullanım oranı Mart ayındaki yüzde 32,64'ten yüzde 31,74'e indi.

  ABD dolarının kullanımı yüzde 41,74'ten yüzde 42,71'e yükseldi.

  Japon yeninin uluslararası ödemelerde kullanım oranı da Nisan'da Mark ayındami yüzde 4,78'den yüzde 3,51'e düştü.

  Çin yuanının kullanım oranı yüzde 2,26'daen yüzde 2,29'a çıktı. Bu pay 5 ayın en yüksek seviyesi oldu.

  DOLAR LİDER KONUMUNU KAYBEDİYOR

  Öte yandan ABD'li ünlü yatırımcı Jim Rogers da Sputnik haber ajansına verdiği demeçte, Washington'ın dünyanın en büyük borçlusu haline geldiğinden ABD doları küresel lider konumunu kaybettiğini öne sürdü.

  Quantum Fonu'nun kurucu ortağı, kullanımına derinden güvenmek birden fazla soruna yol açabileceğinden, giderek daha fazla ülkenin dolar konusunda tereddüt etmeye başladığını belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rogers, Rus medya kuruluşuna verdiği bir röportajda, "Amerika'nın birçok dostu, ABD dolarıyla rekabet edecek ve nihayetinde onun yerini alacak bir şey bulmaya çalışarak hareket ediyor" dedi.

  BEYAZ SARAY'A ELEŞTİRİ

  Yatırımcıya göre, uluslararası bir para birimi kesinlikle nötr bir statüye sahip olmalı ve Beyaz Saray'ın gösterdiği tarafsızlık eksikliği, ABD'nin kredi itibarına ilişkin artan endişelerle birlikte doları bu nitelikten mahrum bıraktı.

  Rogers, "Pek çok insan, 'Bir dakika, bu parayı kullanmak isteyip istemediğimizi bilmiyorum, çünkü bir gün bir sorunu olacak' demeye başlıyor. Ama aynı zamanda, dünyanın uluslararası para biriminin tamamen nötr olması gerekiyor. Herkes istediği şey için kullanabilir. Ama şimdi Washington kuralları değiştiriyor. Ve eğer sana kızarlarsa, seni keserler.” diye konuştu.

  ÇİN YUANI ETKİSİ

  Giderek artan sayıda ülkenin dolara bir alternatif aradığını açıklayan Rogers, Çin yuanının uluslararası yerleşimleri yürütmek için en yaygın araç olarak ABD para biriminin yerini alabileceğini sözlerine ekledi.

  Rusya, uluslararası ticarette yuanı benimseyerek son birkaç yılda Çin ile ekonomik bağlarını güçlendiriyor. Nisan ayı başlarında Çin para birimi, Rusya'da en çok işlem gören yabancı para birimi olarak doların yerini aldı. Dahası, yuan dünya çapında bir dizi başka pazara girmeye devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Hiçbir para birimi 150 yıldan fazla zirvede olmadı. Kimse her zaman zirvede olmadı, bu yüzden her zaman oldu." diyen Rogers, "O olacak. Her zaman oldu. Ve Amerika'nın zamanı sona eriyor. Bu sefer Amerikan doları sona eriyor” diye bitirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow