hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın en çok satan otomobil üreticisi Toyota oldu

  Dünyanın en çok satan otomobil üreticisi Toyota oldu
  expand

  Toyota şirket verilerine göre, 2022'de 10 milyondan fazla araç satan rakibi Volkswagen'i geçerek dünyanın en çok otomobil satan markası oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Japon Toyota Motor Corporation, Covid-19 pandemik kısıtlamaları nedeniyle sektörü rahatsız eden tedarik zinciri kısıtlamalarına rağmen 2022'de üst üste üçüncü kez dünyanın en çok satan otomobil üreticisi oldu.

  Şirkete göre yıl boyunca yaklaşık 10,5 milyon araç sattı. Satışlar, yan kuruluşları Daihatsu ve Hino Motors'un satışlarını içeriyordu. Yurtiçi satışlardaki yüzde 9,6'lık düşüş nedeniyle toplam satışlar 2021'e göre yüzde 0,1 düşerken, yurt dışı teslimatlar 8,6 milyon araçla rekor seviyelere sıçradı.

  Toyota, üç yıl üst üste en çok satan otomobil üreticisi unvanını elinde tutuyor.

  İkinci sırada yer alan Alman Volkswagen, bu ayın başlarında toplam satışların geçen yıl yüzde 7 düşerek 8,3 milyon arabaya düştüğünü ve on yılın en düşük teslimat seviyesi olduğunu söyledi.

  Toyota, yarı iletken stoklarıyla ilgili devam eden kısıtlamalara rağmen, Asya'daki güçlü talep ve fabrikalarındaki optimizasyon önlemleri sayesinde genel küresel üretiminin geçen yıl yüzde 5 arttığını söyledi. Nisan ayında başlayacak olan bir sonraki mali yıl için üretim hedefi, pandemi öncesi üretimini aşan 10,6 milyon araç.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  S&P Global Mobility'den analistler, Toyota'nın 2023 satışlarının geçen yılki satışları geçeceğini tahmin ederken, Volkswagen'in 2022'deki düşüşünden kurtulması muhtemel ancak yine de Japon rakibini geride bırakamayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow